برزیل, تورها

کشور برزیل کجاست؟ | از پایتخت برزیل تا اقتصاد و فرهنگ آن

کشور برزیل کجاست

برزیل کشوری پهناور و زیبا در قلب آمریکای جنوبی، با سواحل طلایی، جنگل‌های بارانی پر از شگفتی و شهرهای پر جنب و جوش، بهشتی است که هر گردشگری آرزوی دیدن آن را دارد. از ریودوژانیرو با مجسمه عظیم مسیح نجات‌بخش گرفته تا جنگل‌های آمازون، جایی که طبیعت به شکوه و زیبایی‌اش می‌بالد؛ برزیل مقصدی است که هر گوشه‌اش داستانی متفاوت و هیجان‌انگیز برای گفتن دارد.

اگر شما هم دوست دارید به کشور فوتبال و قهوه سفر کنید، می‌توانید با تور برزیل بامبو اکوتور همراه شوید. در این مقاله ضمن پاسخ به این سوال که برزیل کجاست؟ با هر آنچه که باید از این کشور بدانید از فرهنگ و تاریخ غنی آن گرفته تا جاهای دیدنی بی‌نظیر و سبک زندگی مردمان مهربان و خون گرمش آشنا خواهیم شد. 

تا انتهای این مقاله همراه ما باشید تا سفری هیجان‌انگیز به سرزمین رنگ‌ها و ریتم‌ها را آغاز کنیم!

برزیل کجاست؟

کشور برزیل منطقه‌ای بین آمریکای جنوبی و اقیانوس اطلس، به عنوان یکی از کشورهای وسیع و پرجمعیت شناخته می‌شود. در پاسخ به این سوال که برزیل برای کجاست؟ یا برزیل در کجاست؟ باید بگوییم که کشور برزیل به عنوان یکی از پرجمعیت‌ترین کشورهای آمریکا جنوبی یا آمریکای لاتین شناخته می‌شود و پایتخت آن برازیلیا است. کشور برزیل شرقی‌ترین کشور قاره آمریکا محسوب می‌شود و کشورهای همسایه آن، اروگوئه، آرژانتین، پاراگوئه، بولیوی، پرو، کلمبیا، ونزوئلا، گویان و سورینام هستند.

برزیل، به سرزمین قهوه شهرت دارد و به عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده قهوه در دنیا، مملو از زمین‌های کشاورزی و جنگل‌های استوایی وسیع است. بسیاری معتقدند که بهترین قهوه دنیا، قهوه برزیل است که با کیفیت و طعم بی‌نظیر در سراسر دنیا استفاده می‌شود. منابع طبیعی سرشار این کشور و نیروی کار ارزشمند آن، باعث شده برزیل به یکی از قدرتمندترین اقتصادهای آمریکای جنوبی تبدیل شود.

همه چیز درباره کشور برزیل

 • پایتخت برزیل کجاست؟
 • جاهای دیدنی کشور برزیل
 • فرهنگ و رسوم مردم برزیل
 • اقتصاد کشور برزیل
 • درباره تاریخ کشور برزیل
 • آب و هوای برزیل
 • برزیل، مقصدی دوست‌داشتنی
 • سوالات متداول درباره کشور برزیل

پایتخت برزیل کجاست؟

همانطور که اشاره شد، پایتخت برزیل برازیلیا است. پایتخت قبلی برزیل، ریودوژانیرو بود که در سال ۱۹۶۰ میلادی تغییر کرد و در حال حاضر، برازیلیا پایتخت این کشور است. خوب است این را هم بدانید که پایتخت برزیل به انگلیسی Brasilia نوشته می‌شود.

جمهوری فدرال برزیل از ۲۷ واحد فدرال تشکیل شده‌؛ ۲۶ ایالت و ۱ منطقه فدرال که شهر برازیلیا، پایتخت برزیل، در این منطقه قرار دارد. دانستن این نکته هم جالب است که پایتخت برزیل از بالا شمایل هواپیما یا صلیب را دارد که جذابیت خاصی به آن داده و خود به عنوان یکی از نکات جذاب این مقصد دیدنی به شمار می‌رود.

در مطلب «شهرهای برزیل» می‌توانید با دیگر شهرهای این کشور بیشتر آشنا شوید.

جاهای دیدنی کشور برزیل

برخی از مهم‌ترین جاهای دیدنی برزیل که می‌توانید در تور برزیل بامبو اکوتور از آن‌ها دیدن کنید، عبارتند از:

 • جنگل‌های آمازون
 • سواحل بی‌نظیر ریو کوپا کوبانا و ایپانما
 • بافت تاریخی سائوپائولو
 • رودخانه‌های نگرو و آمازون
 • قبایل آمازون
 • حیات‌وحش آمازون از جمله کایمن‌ها، تنبل‌ها و پرندگان
 • تماشا و شنا با دلفین‌های صورتی
 • پله‌های سلرون
 • آبشار ایگواسو
 • باغ پرندگان ایگواسو
 • کوه کله قندی sugar loaf
 • مجسمه مسیح (یکی از عجایب هفت‌گانه دنیا)

برخی دیگر از جاهای دیدنی برزیل نیز عبارتند از:

 • موزه فوتبال سائوپائولو
 • قله شوگرلوف ریودوژانیرو
 • موزه هنر سائوپائولو
 • تئاتر شهرداری سائوپائولو
 • کلیسای جامع سائوپائولو
 • صومعه سائو بنتو در سائوپائولو
 • سد ایتایپو در فوز دو ایگواسو
 • ایپانما در ریودوژانیرو
 • ورزشگاه ماراکانا در ریودوژانیرو

فرهنگ و رسوم مردم برزیل

مردم برزیل فرهنگ و رسوم خاص خود را دارند. به دلیل تنوع قومی و نژادی، آداب و رسوم مختلفی در برزیل حاکم است و مردم نیز به همه این سنت‌ها احترام می‌گذارند. برای مثال، آن‌ها به هدیه دادن اهمیت ویژه‌ای می‌دهند؛ به صورتی‌که در دید و بازدیدها همیشه گل یا هدیه‌ای کوچک به یکدیگر می‌دهد تا صاحبخانه دلگیر نشود. همچنین، جالب است بدانید که استفاده از رنگ‌های بنفش و سیاه در هدیه دادن جنبه بسیار بدی دارد.

از طرف دیگر، ورزش به‌ویژه ورزش فوتبال و ورزش‌های ساحلی، در کشور برزیل جایگاه ویژه‌ای دارد و حتی بخش مهمی از اقتصاد کشور برزیل را تحت تاثیر قرار داده است. اگر می‌خواهید درباره مذهب برزیلی‌ها بدانید، باید بگوییم که مردم برزیل می‌توانند هر مذهبی را به آزادی انتخاب کنند و در واقع، آزادی مذهب در این کشور برقرار است. اما کلیسا در زندگی سیاسی، اجتماعی و فرهنگی مردم این کشور تاثیر بسزایی دارد و مذهب اصلی مردم برزیل کاتولیک است؛ با این‌همه در کنار آن، سایر ادیان و مذاهب از جمله پروتستان‌، بودیسم، یهودیت، شینتوئیسم و اسلام نیز طرفداران خود را دارد. 

اقتصاد کشور برزیل

کشور برزیل یکی از کشورهای فعال در زمینه‌های کشاورزی، تولید و خدمات به شمار می‌رود و سهم چشمگیر تولیدات ناخالص این کشور در مقایسه با دیگر کشورهای آمریکای لاتین، موجب شده که به عنوان یک قدرت اقتصادی در منطقه شناخته شود.

همچنین، این کشور با گسترش تولیدات خود موفق به رشد صادرات در بازارهای جهانی شده است. صادرات کشور برزیل شامل قهوه، وسایل نقلیه و سنگ معدن آهن می‌شود و در عین حال، این کشور در زمینه منسوجات، کفش و گوشت نیز صادرات دارد.

از سوی دیگر، بر اساس منابع معتبر، برزیل از نظر نرخ داد و ستد به عنوان نهمین اقتصاد بزرگ در جهان معرفی می‌شود. به طور کلی، کشور برزیل به عنوان یکی از پیشرفته‌ترین مناطق صنعتی در آمریکا به شمار می‌رود و صنعت برزیل یک سوم تولید ناخالص داخلی آمریکای لاتین را به خود اختصاص داده است. 

نکته جالب توجه دیگر اینکه، کشور برزیل در زمینه‌های بازرگانی نیز پیشرفت‌های زیادی داشته و توانسته وضعیت خدمات مالی را نیز بهبود دهد.

درباره تاریخ کشور برزیل

تاریخ کشور برزیل متاثر از مهاجرت سرخ‌پوستان آمریکایی، سیاه‌پوستان آفریقایی، آسیایی‌ها و نژاد اروپایی‌ها است و این موضوع موجب شده که برزیل به سرزمین مهاجران شهره شود. به طور کلی از اواخر قرن ۱۹ و اوایل قرن ۲۰ میلادی بسیاری از مهاجران کشور برزیل را برای زندگی انتخاب کرده‌اند و این موضوع نقش مهمی در تاریخ برزیل داشته است. در ادامه مروری بر مهم‌ترین دوره‌های تاریخ برزیل خواهیم داشت.

 • دوران پیشا کلمبی در تاریخ برزیل

پیش از ورود اروپایی‌ها، یعنی پیش از آن‌که کریستف کلمب قاره آمریکا را کشف کند، سرزمین‌های کنونی برزیل محل سکونت قبایل بومی متعددی بود که هر یک فرهنگ و زبانی منحصر به فرد داشتند. تخمین زده می‌شود که بیش از ۲ هزار قبیله بومی در این منطقه زندگی می‌کردند.

 • دوران استعمار پرتغال در برزیل

در سال ۱۵۰۰ میلادی، پدرو آلوارس کابرال کاشف پرتغالی، به سواحل برزیل رسید و این سرزمین را به نام پادشاهی پرتغال اعلام کرد. استعمارگران پرتغالی با استفاده از کار اجباری بومیان و در ادامه با به کار گرفتن بردگان آفریقایی، شروع به استخراج منابع طبیعی و گسترش مزارع نیشکر کردند. این دوره با تخریب فرهنگی و کاهش شدید جمعیت بومیان برزیل همراه بود.

 • قرن‌های ۱۷ و ۱۸ در تاریخ برزیل

در طول قرن‌های ۱۷ و ۱۸ میلادی، برزیل به یکی از بزرگترین تولیدکنندگان شکر در جهان تبدیل شد. در همین دوران، کشف طلا و الماس در ایالت‌های میناس گرایس و باهیا، موجب هجوم جویندگان طلا و توسعه مناطق داخلی برزیل شد.

 • دوره استقلال برزیل

در سال ۱۸۰۸ میلادی، خاندان سلطنتی پرتغال به دلیل تهاجم ناپلئون به لیسبون، به برزیل نقل مکان کردند و برزیل به مرکز امپراتوری پرتغال تبدیل شد. این وضعیت تا سال ۱۸۲۲ میلادی ادامه داشت اما در نهایت، برزیل اعلام استقلال کرد و پدرو اول به عنوان اولین امپراتور برزیل بر تخت نشست.

امپراتوری برزیل تا سال ۱۸۸۹ با دو امپراتور، پدرو اول و پدرو دوم ادامه یافت. این دوره با توسعه اقتصادی، اصلاحات اجتماعی و سیاسی و جنگ داخلی همراه بود. سرانجام، در سال ۱۸۸۹ میلادی یک کودتای نظامی به رهبری مارشال دئودورو دا فونسکا منجر به تشکیل حکومت جمهوری در این کشور شد.

 • دوره جمهوری اول و دوم در برزیل

از سال ۱۸۸۹ تا ۱۹۳۰ میلادی، برزیل دوره‌ای از نوسانات سیاسی و اقتصادی را تجربه کرد که به جمهوری قدیم معروف است. در سال ۱۹۳۰ میلادی، ژتولیو وارگاس طی یک کودتا قدرت را به دست گرفت و تا سال ۱۹۴۵ میلادی به عنوان دیکتاتور و سپس رئیس‌جمهور حکومت کرد. پس از او، برزیل تا سال ۱۹۶۴ میلادی دوره‌ای از دموکراسی نیمه‌پایدار را تجربه کرد.

 • دوره دیکتاتوری نظامی در برزیل

از سال ۱۹۶۴ تا ۱۹۸۵ میلادی، برزیل تحت حکومت یک دیکتاتوری نظامی قرار داشت که با سرکوب مخالفان، سانسور و محدودیت‌های شدید آزادی‌های مدنی همراه بود. این دوره با توسعه اقتصادی سریع اما نابرابری‌های اجتماعی گسترده نیز همراه بود.

 • بازگشت برزیل به دموکراسی 

در سال ۱۹۸۵ میلادی، برزیل به دموکراسی بازگشت و یک دوره جدید از اصلاحات سیاسی و اجتماعی آغاز شد. از آن زمان تاکنون، برزیل با چالش‌های مختلفی از جمله فساد دولتی، بحران‌های اقتصادی و اجتماعی روبرو بوده است، اما همچنان به عنوان بزرگترین اقتصاد آمریکای جنوبی و یکی از کشورهای تاثیرگذار در صحنه بین‌المللی باقی مانده است.

در حال حاضر، برزیل با داشتن منابع طبیعی فراوان، صنعت قوی و جمعیتی جوان و پویا، یکی از کشورهای مهم و تاثیرگذار در سطح جهانی است.

آب و هوای برزیل

برزیل کشوری با آب و هوای متنوع است و بخش بزرگی از آن، به دلیل پوشش جنگل‌های بارانی آمازون آب و هوای گرمسیری دارد. همچنین، در بخش‌هایی از برزیل آب و هوای کوهستانی و نیمه‌خشک حاکم است؛ در حالی که شمال کشور برزیل همیشه شاهد بارندگی و آب و هوایی استوایی است.

به طور کلی، آب و هوای متنوع در کشور برزیل موجب شده که بسیاری از افراد این کشور را برای گردشگری انتخاب کنند. اگر می‌خواهید با تور برزیل همراه شوید، خوب است بدانید که پایتخت برزیل، برازیلیا در تابستان آب‌و‌هوای مرطوب و در زمستان آب و هوای خشکی دارد. اگر می‌خواهید در هوای آفتابی به این کشور سفر کنید، توصیه می‌شود که سفر خود را برای ماه‌های می و آگوست برنامه‌ریزی کنید تا دمای هوا خنک‌تر باشد.

برزیل، مقصدی دوست‌داشتنی

برزیل، کشوری پهناور و سرشار از زیبایی‌های طبیعی و فرهنگی و یکی از دوست‌داشتنی‌ترین مقاصد گردشگری جهان است. این کشور، با وجود سواحل بی‌پایان و طلایی، جنگل‌های بارانی آمازون که قلب طبیعت جهان محسوب می‌شود و شهرهایی مملو از زندگی و انرژی، همچون ریودوژانیرو و سائوپائولو سرزمین جاذبه‌هایی بی‌نظیر برای هر سلیقه‌ای است.

تور برزیل بامبو اکوتور امکانات ویژه‌ای را برای گردشگران در نظر گرفته است که ضمن آشنایی با فرهنگ متنوع و غنی برزیل، از موسیقی سامبا و کارناوال‌های پرشور گرفته تا غذاهای محلی خوشمزه، تجربه‌ای فراموش‌نشدنی داشته باشند. برزیل، مقصدی است که با هر قدم در آن، دنیایی از شگفتی و لذت را پیش رویتان قرار می‌دهد.

سوالات متداول درباره کشور برزیل

 • کشور برزیل در کدام قاره واقع شده است؟

کشور برزیل شرقی‌ترین کشور قاره آمریکا (آمریکای لاتین) است که بین مرکز آمریکای جنوبی و اقیانوس اطلس واقع شده است.

 • هزینه زندگی در برزیل چقدر است؟

کشور برزیل برای زندگی تقریبا کشور گرانی نیست و می‌توان با هزینه‌ای معقول، در منطقه‌ای مناسب از این کشور ساکن شد. می‌توان گفت که هزینه زندگی در برزیل به طور متوسط 17.03درصد نسبت به ایران کمتر است.

هزینه اقامت در برزیل شبی ۱۰۰ رئال برزیل (معادل حدود ۱۲ هزار تومان در بهار ۱۴۰۳) در یک اتاق خصوصی است و در اتاق‌های مشترک نیز می‌توان با شبی در حدود ۲۰ تا ۳۰ رئال برزیل سپری کرد. به طور کلی، در مقایسه با بسیاری از کشورهای اروپا یا آمریکای شمالی هزینه زندگی در برزیل زیاد نیست و با توجه به اینکه هزینه نیروی کار پایین است، بنابراین بسیاری از خدمات در برزیل ارزان است. 

 • حقوق کارگر ساده در برزیل چقدر است؟

متوسط دستمزد ماهانه در برزیل ۸۵۶۰ رئال برزیل، معادل حدود ۱۷۵۱ دلار آمریکا است. با این حال، این میانگین حقوق بسته به صنعت، تحصیلات، تجربه و محل کار کارگران بسیار متفاوت است. حداقل دستمزد طبق قانون حدود ۱۲۰۰ رئال برزیل است؛ در حالی که حداکثر دستمزد حدود ۳۸ هزار و ۲۰۰ رئال برزیل است.

 • زبان رسمی مردم کشور برزیل چیست؟

از آنجایی که در گذشته شهرهای برزیل مستعمره پرتغال بوده‌اند، به همین علت مردم برزیل اغلب پرتغالی زبان هستند و به گویش برزیلی این زبان صحبت می‌کنند.

 • برزیلی‌ها چه شکلی هستند؟

کشور برزیل تنوع زیستی زیادی دارد و نژاد و گروه‌های قومی در این کشور شامل ۴ گروه مهاجر سرخ‌پوستان، استعمارگران پرتغالی، سیاه پوستان و مهاجرانی اروپایی، آسیایی می‌شوند.

 • جمعیت ایرانی‌ها در کشور برزیل چقدر است؟

براساس سرشماری سال ۲۰۲۱ میلادی ایرانیان ساکن و مقیم برزیل حدود ۲ هزار نفر هستند.

بسیاری از افراد، کشور برزیل را به عنوان مقصد مهاجرت انتخاب و از راه‌های سرمایه‌گذاری، ادامه تحصیل، کار، تولید یا ازدواج در برزیل به این کشور مهاجرت می‌کنند. 

 • چند شرکت ایرانی در برزیل وجود دارد؟

آمار دقیقی در این باره وجود ندارد؛ با این‌همه، خوب است بدانید که شرکت‌های ایرانی اغلب در کشور برزیل در زمینه صنعت فعالیت دارند و موفق به برقراری روابط تجاری شده‌اند. ایرانیان مقیم برزیل در سرمایه‌گذاری‌های خود رشد خوبی داشته‌اند و امروزه شرکت‌های ایرانی زیادی در زمینه تولید قطعات خودرو در این کشور فعالیت می‌کنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید