برزیل, تورها

مجسمه مسیح در ریودوژانیرو | نماد ایمان و میراث فرهنگی این کشور

مجسمه مسیح در ریودوژانیرو

کشور برزیل با جاذبه‌های طبیعی و فرهنگی منحصربه‌فردش، سالانه میزبان میلیون‌ها گردشگر از سراسر دنیا است. یکی از این جاذبه‌های اصلی، مجسمه مسیح در ریودوژانیرو است. این مجسمه عظیم که یکی از 7 شگفتی جدید جهان به شمار می‌رود، نماد ایمان و میراث فرهنگی برزیل است و هر ساله میلیون‌ها گردشگر را به سوی خود جذب می‌کند. تور گردشگری بامبو به شما کمک می‌کند تا این شاهکار معماری و مذهبی را به بهترین شکل ممکن کشف و تجربه کنید.

معرفی بلند‌ترین مجسمه‌های برزیل

  • مجسمه مسیح – ریو دی ژانیرو (38 متر)

این مجسمه عظیم مسیح در تپه کوروُواداو در ریو دی ژانیرو قرار دارد و یکی از نمادهای معروف برزیل است. این مجسمه 38 متر ارتفاع دارد و یکی از بلندترین مجسمه‌های مذهبی جهان به‌شمار می‌رود.

  • مجسمه پیرامید – پترُپولیس (40 متر)

این مجسمه در پترُپولیس، حومه ریو دی ژانیرو قرار دارد. این پیرامید 40 متر ارتفاع دارد و یکی از بلندترین مجسمه‌های انتزاعی در برزیل است.

  • مجسمه یادبود به سربازان – ساو پائولو (50 متر)

این مجسمه در پارک دو ایپیرانگا در ساو پائولو قرار دارد و به یاد سربازان برزیلی که در جنگ جهانی دوم کشته شدند ساخته شده است. ارتفاع این مجسمه 50 متر است.

  • مجسمه آزادی – ساو پائولو (52 متر)

این مجسمه بر روی قله کورنتیانز در ساو پائولو قرار دارد و 52 متر ارتفاع دارد. این مجسمه نماد آزادی برزیل است.

  • مجسمه نیزه‌گان – فورتالزا (88 متر)

این مجسمه بلندترین مجسمه در برزیل است و با 88 متر ارتفاع، یکی از بلندترین مجسمه‌های جهان به‌شمار می‌رود. این مجسمه در فورتالزا واقع است.

مجسمه مسیح در برزیل، مهمترین نماد ریودوژانیرو

مجسمه مسیح نجات‌بخش (Christ the Redeemer) یکی از نمادهای شناخته شده برزیل و یکی از 7 شگفتی و عجایب جهان است، زیرا در سالی که اقدام به ساخت این مجسمه کردند آوردن آن مقدار تناژ سنگ در ارتفاع بالا، بسیار عجیب بود.

این مجسمه عظیم بر فراز کوه کورکوا در ریودوژانیرو قرار گرفته و با ارتفاع 38 متر و وزن 635 تن، به یکی از بزرگترین مجسمه‌های مذهبی جهان تبدیل شده است و از برترین جاذبه‌های گردشگری تور برزیل به حساب می‌آید.

مجسمه مسیح در برزیل

ساخت این مجسمه برگرفته از ایده‌ای بود که در سال 1920 توسط یک کشیش برزیلی مطرح شد. او معتقد بود که ساخت یک مجسمه عظیم از مسیح برای نمایش ایمان برزیلی‌ها به مسیحیت می‌تواند به هویت ملی و مذهبی این کشور کمک کند. این ایده سرانجام در سال 1931 به واقعیت پیوست و شهردار وقت ریودوژانیرو، پدرو ارنستو دوکاسترو، طرح ساخت مجسمه را تصویب کرد.

ساخت این مجسمه عظیم 9 سال به طول انجامید و با کمک هزاران برزیلی و همچنین کمک‌های مالی مردم به انجام رسید. ماده اصلی استفاده شده برای ساخت مجسمه، بتون آرمه و سنگ صابون بود. این مجسمه به‌طور رسمی در سال 1931 افتتاح شد و از آن زمان به‌عنوان نماد ملی و مذهبی برزیل شناخته می‌شود.

امروزه مجسمه مسیح برزیل یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری برزیل است و هر ساله میلیون‌ها گردشگر از سراسر جهان برای بازدید از آن به این کشور سفر می‌کنند. 

داستان تاریخی ساخت مجسمه مسیح برزیل

در برزیل قرن 19م، بردگی قانون حاکم بود. پس از مرگ دو برادر خود، پرنسس ایزابل به تخت سلطنت پدرش، امپراتور پدرو دوم، ارث برد. اما به دلیل زنانگی، ازدواج با یک فرانسوی و ایمان کاتولیک قوی خود، همچنین تصمیم راسخش برای لغو بردگی، در میان بسیاری از برزیلی‌ها، به ویژه مالکان قدرتمند مزارع که محرک اقتصاد کشاورزی در دهه 1850 بودند، محبوب نبود.

در حالی که پدرش در خارج از کشور سفر می‌کرد، پرنسس ایزابل به عنوان رگان به انجام وظایف به نمایندگی از او فراخوانده شد. در سومین و آخرین نقش خود به عنوان رگان در 13 می 1888، پرنسس ایزابل بن براگانزا قانون امپراتوری شماره 3,353 را امضا کرد. این قانون که تنها 18 کلمه دارد، یکی از مهمترین اسناد قانونی در تاریخ برزیل است. قانون طلایی یا “Lei Áurea” بردگی را در تمام اشکال آن لغو کرد.

داستان تاریخی ساخت مجسمه مسیح برزیل

به عنوان “منجی” برای نجات بسیاری از برزیلی‌ها از زندگی بردگی، پیشنهاد ایجاد مجسمه‌ای به افتخار او مطرح شد. پدر وینسنتی پدرو ماریا باس ایده قرار دادن یک بنای مسیحی بر فراز کوه کورکوُوادو را برای تکریم پرنسس ایزابل برای اقدام نجیبانه‌اش در پایان دادن به بردگی مطرح کرد. پرنسس ایزابل همچنین به دلیل اقدامات خود از پاپ لئو سیزدهم طلایی گل دریافت کرد.

به جای موافقت با ایجاد مجسمه‌ای به افتخار خود در فراز کوه کورکوُوادو، پرنسس ایزابل خواست که تصویری از قلب مقدس عیسی ساخته شود تا اظهاری علنی باشد که او تنها منجی واقعی بشریت است. این مجسمه به سفارش آرشیدیوسان ریو دو ژانیرو طراحی شد و حاصل همکاری هنرمندان برزیلی و فرانسوی بود. 

طراحی مجسمه مسیح در برزیل

در ابتدا قرار بود عیسی را با صلیب بزرگی در یک دست و کره زمین در دست دیگر نشان دهند، اما پس از بررسی چشم‌انداز، تصویر عیسی با دستان باز در سبک آرت دکو طراحی شد. مهندس محلی هیتور دا سیلوا کُستا این مجسمه را طراحی کرد. لایه‌های بیرونی از سنگ صابون ساخته شده‌اند که به دلیل فراوانی آن در برزیل انتخاب شده بود. برای مقاومت در برابر فرسایش، مثلث‌های کوچکی از این سنگ زیبا بریده و دستی روی تیشه دوخته شدند تا سپس بر روی مجسمه نصب شوند. 

زنانی که با دقت این قطعات را به مجسمه متصل می‌کردند، نام‌های عزیزانشان را نیز بر روی هر مثلث می‌نوشتند، ایجاد تاریخ زنده‌ای در هر قطعه سنگ نصب شده.

طراحی مجسمه مسیح در برزیل

پل لاندوفسکی، مجسمه‌ساز فرانسوی، مجسمه را با استفاده از گل رس مجسم کرد. سپس قطعات بزرگ باید به برزیل حمل می‌شدند، بنابراین فرآیندی دردناک برای ساخت این مجسمه عظیم در قطعات وجود داشت: حکاکی سر و دست‌ها در اندازه واقعی، سپس حجاری نسخه 4 متری از بدن، قطعه‌ای که سپس در برزیل تکمیل می‌شد. مجسمه‌ساز رومانیایی جوزف لئونیدا به درخواست لاندوفسکی چهره عیسی را با دقت حکاکی کرد.

تنها یک سال پس از امضای قانون طلایی و تبدیل شدن برزیل به یک جمهوری، امپراتوری پدرو دوم سرنگون شد، تنها برای اجتناب از اینکه پرنسس ایزابل به عنوان امپراتریس روی کار بیاید.

جنس مجسمه مسیح ریو

جنس اصلی مجسمه از سنگ صابون است که ماده‌ای با دوام و بافت زیبا می‌باشد. هزاران قطعه مثلثی شکل سنگ صابون به طور دستی بر روی نوارهای پارچه‌ای چسبانده شده و سپس به بتن آرمه متصل شده‌اند. این کار برای محافظت مجسمه در برابر شرایط آب و هوایی استوایی و صاعقه‌های متعدد انجام شده است.

از سال 1990 تا 2010، مجسمه چهار بار مرمت شده و در سال 2003 برق گیر نیز در بالای آن نصب گردیده است. همچنین درون مجسمه یک قلب با اندازه 1.3 متر وجود دارد که در آن شجره نامه دو مهندس و آرشیتکت نگهداری می‌شود.

نتیجه‌گیری بامبو اکوتور

مجسمه مسیح برزیل به عنوان یکی از نمادهای ملی و معنوی این کشور، هر ساله میلیون‌ها بازدیدکننده را از سراسر دنیا به سوی خود جذب می‌کند. این اثر شگفت‌انگیز نه تنها نماد ایمان و میراث فرهنگی برزیل است، بلکه تجربه بی‌نظیری را برای گردشگرانی که به سفر تور گردشگری برزیل می‌روند، به ارمغان می‌آورد. بازدید از مجسمه مسیح برزیل قطعاً یکی از به‌یادماندنی‌ترین لحظات سفر به این کشور زیبا خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید