تورها, راهنمای سفر, شفق قطبی, مورمانسک

راهنمای سفر به شهر مورمانسک + 7 جاذبه‌ی دیدنی مورمانسک

راهنمای سفر به شهر مورمانسک

مورمانسک، شهری در شمال روسیه که به دلیل موقعیت استراتژیک خود در طول تاریخ نقش مهمی ایفا کرده است. این شهر بندری بزرگ در کرانه دریای بارنتس واقع شده و به عنوان یکی از مهم‌ترین بنادر روسیه در اقیانوس منجمد شمالی شناخته می‌شود. 

مورمانسک نه تنها از لحاظ اقتصادی و نظامی اهمیت دارد، بلکه جاذبه‌های طبیعی و فرهنگی منحصر به فردی نیز دارد که آن را به مقصدی جذاب برای گردشگران تبدیل کرده است. در این مقاله بامبو اکوتور ، به بررسی ظرفیت‌های گردشگری مورمانسک و معرفی تور گردشگری بامبو اکوتور برای کشف این شهر خواهیم پرداخت.

نگاهی به تاریخ شهر زیبای مورمانسک

شهر مورمانسک در سال 1915 تأسیس شد، اما به عنوان یک بندر اصلی در اقیانوس منجمد شمالی در طول اتحاد جماهیر شوروی، از اهمیت استراتژیک بسیار زیادی برخوردار شد. در طول جنگ جهانی دوم، آلمان ها همه تلاش خود را کردند تا کنترل مورمانسک را به دست بگیرند.

مورمانسک به شدت بمباران و تا حد زیادی تخریب شد، اما آلمان ها موفق نشدند. مقاومت سرسختانه ای وجود داشت و در کنار شرایط آب و هوایی سخت، ارتش آلمان مجبور به عقب نشینی شد. بعدها، مورمانسک عنوان «شهر قهرمان» را دریافت کرد.

در طول جنگ سرد، مورمانسک به عنوان یک بندر برای یخ شکن‌ها و زیردریایی‌های هسته‌ای هسته‌ای حیاتی بود. پس از فروپاشی شوروی، جمعیت کاهش یافت، اما بندر همچنان محرک اقتصاد شبه جزیره کولا است.

شهر زیبای مورمانسک

اطلاعات کلی شهر مورمانسک

 • کد کشور: +7
 • کد شهر: 8152
 • زبان رسمی: روسی
 • واحد پول: روبل (RUB)
 • فرودگاه: فرودگاه مورمانسک (Murmansk Airport)
 • اختلاف ساعت با تهران: نیم ساعت عقب تر از تهران است. مورمانسک در منطقه زمانی UTC/GMT +3 واقع شده است.
 • ولتاژ برق شهری: 220 ولت
 • پریزهای برق: نوع C و F

حقایقی که باید در مورد مورمانسک بدانید!

 • مورمانسک در سال 1916 توسط آخرین تزار امپراتوری روسیه، نیکلای دوم، بنیانگذاری شد.
 • نام اصلی این شهر “رومانف-بر-موئر” بود. در سال 1917 توسط بلشویک‌ها به “مورمانسک” تغییر یافت.
 • امروزه مورمانسک بزرگترین شهر در کره زمین فراتر از دایره قطبی شمالی است.
 • جمعیت مورمانسک در سال 2019 حدود 292 هزار نفر بود.
 • مورمانسک دارای شعبه مک دونالد شمالی‌ترین در جهان است.
 • بندر دریایی مورمانسک تمام سال فعال است، زیرا خلیج کولا یخ نمی‌بندد.
 • در طول جنگ جهانی دوم، بیش از 180 هزار بمب بر مورمانسک فرود آمد و این شهر تا 80% تخریب شد، اما هرگز تسخیر نشد.
 • بلندترین ساختمان در مورمانسک هتل آسیموت با 18 طبقه است.
 • یادبود مدافعان قطب شمال، بلندترین یادبود در دایره قطبی شمالی با ارتفاع 35.5 متر است.
 • پل روی خلیج کولا، طویل‌ترین پل بالای دایره قطبی شمالی به طول 2.5 کیلومتر است.
 • منطقه مورمانسک تنها منطقه‌ای در روسیه است که در 3 منطقه طبیعی تایگا، جنگل-تندرا و تندرا قرار دارد.
 • ناوگان شمالی روسیه در نزدیکی مورمانسک، در شهر سوورومورسک مستقر است.
 • مورمانسک اولین شهری بود که یخ شکن‌های هسته‌ای در آن آغاز به کار کردند.
 • از اوایل دسامبر تا نیمه ژانویه، شب قطبی در مورمانسک وجود دارد و خورشید بالا نمی‌آید. از اواخر ماه مه تا پایان ژوئیه، روز قطبی است و خورشید غروب نمی‌کند.
 • مورمانسک به خاطر خدمات ارزنده‌اش در طول جنگ جهانی دوم، عنوان شهر قهرمان را دریافت کرد.

جغرافیا و آب و هوای مورمانسک

مورمانسک، شهری در منطقه اقیانوس اطلس-قطب شمال با آب و هوای معتدل قرار دارد. آب و هوای این شهر به دلیل نزدیکی به دریای بارنتس، آن چنان سرد نیست که از مناطق نزدیک قطب شمال انتظار می‌رود. این امر به دلیل تأثیر جریان گرم اقیانوس اطلس شمالی است که باعث تفاوت شدید بین آب و هوای مورمانسک و سایر شهرهای واقع در خارج از مدار قطب شمال شده است.

میانگین دمای هوا در مورمانسک در دی‌ماه منفی 11 درجه سانتی‌گراد و در تیرماه 14 درجه سانتی‌گراد است. شب قطبی این شهر از 11 آذر تا 21 دی و روز قطبی آن از 1 خرداد تا 31 تیر ادامه دارد.

جغرافیا و آب و هوای مورمانسک

این شهر بر روی تپه‌ها با اختلاف ارتفاع زیاد واقع شده است، که ویژگی‌های برنامه‌ریزی و توسعه شهری آن را تعیین می‌کند. بسیاری از ساختمان‌های آپارتمانی که بر روی شیب‌ها ساخته شده‌اند، پایه‌های پلکانی و تعداد طبقات متفاوتی دارند. بلندترین ساختمان در مورمانسک و مدار قطب شمال، برج 18 طبقه “Arktika” یا قطب شمال با هتل آزیموت به ارتفاع 72 متر است.

بهترین زمان برای سفر به شهر مورمانسک در روسیه، فصل تابستان است. 

مورمانسک در طول سال دارای آب و هوای بسیار سردی است و میانگین دما حتی در گرم‌ترین ماه‌ها نیز زیر صفر است. اما فصل تابستان (ژوئن تا آگوست) ملایم‌ترین زمان سال در این شهر است.

در طول ماه‌های زمستان، بارش برف سنگینی در مورمانسک می‌بارد و دما به شدت پایین می‌آید، تا حدود منفی ۱۳ درجه سانتی‌گراد در شب‌ها. این شرایط سفر و گردشگری را بسیار دشوار می‌کند.

فصول بهار و پاییز نیز در مورمانسک بسیار سرد هستند، اگرچه به اندازه زمستان شدید نیستند. سفر در این فصول میانی می‌تواند امکان لذت بردن از جاذبه‌های شهر را بدون تحمل سخت‌ترین شرایط آب و هوایی فراهم کند.

تابستان، به ویژه ماه‌های ژوئن تا آگوست، بهترین زمان برای سفر به مورمانسک محسوب می‌شود. در حالی که دما هنوز خنک است، به طور میانگین حدود ۲ درجه سانتی‌گراد، اما کاهش بارندگی و شرایط ملایم‌تر آب و هوایی، سفر را برای گردشگران راحت‌تر می‌کند.

کارهایی که می‌توانید در شهر مورمانسک انجام دهید

شهر مورمانسک یک شهر تیپیک شوروی است که از زمان پایان کمونیسم چندان تغییری نکرده است. بلوک‌های مسکونی بتونی هنوز شهر را تسخیر کرده‌اند و در یک روز ابری و بارانی می‌تواند دلگیر به نظر برسد.

کارهای کافی برای انجام دادن در مورمانسک وجود دارد تا شما را برای یک تا دو روز سرگرم نگه دارد، به ویژه اگر برخی از فعالیت های فضای باز را در شبه جزیره زیبای کولا در نظر بگیرید.

یخ شکن هسته‌ای لنین

بازدید از یخ شکن لنین یکی از بهترین کارهای انجام دادنی در مورمانسک است. یخ شکن لنین اولین کشتی هسته‌ای محسوب می‌شد و عمدتاً برای باز کردن یخ برای کشتی‌های باری روسی استفاده می‌شد، اما در ماموریت‌های نجات در منطقه قطبی شمالی و سایر اکتشافات قطبی شمالی نیز دخالت داشت.

یخ شکن هسته‌ای لنین

این کشتی در سال 1989 از کار افتاد و اکنون به یک کشتی موزه تبدیل شده است که حتی اگر علاقه ای به کشتی ها نداشته باشید، بازدید از آن جالب است. اکثر تورها به زبان روسی هستند، اما تابلوهای اطلاعاتی با توضیحات انگلیسی درباره اکتشافات قطبی شمالی و درگیری این کشتی وجود دارد.

یادبود جنگ جهانی دوم

مورمانسک یکی از شهرهای قهرمان شوروی است. این عنوان افتخاری به 12 شهری داده شد که نقش بزرگی در شکست آلمان نازی داشتند. برای مورمانسک، این امر با قیمت سنگینی به دست آمد.

مورمانسک به شدت بمباران شد و میزان تخریب آن برابر با لنینگراد (سن پترزبورگ) و استالینگراد (مسکو) بود. با این حال، مقاومت سرسختانه در مورمانسک باعث شد که شهر همچنان در کنترل شوروی باقی بماند. یادبود کوچکی که کمتر کسی از آن مطلع است، در نزدیکی یخ شکن لنین قرار دارد. مجسمه مشهورتر “الیوشا” است که به خلیج کولا چشم دوخته است.

مجسمه آلیوشا

در بالای تپه‌ای که به بندر موورمانسک و خلیج کولا تسلط دارد، مجسمه سرباز آلیوشا ایستاده است. این مجسمه با ارتفاع بیش از 35 متر، دومین مجسمه بلند روسیه محسوب می‌شود. این مجسمه همچنین به یادبود مدافعان شمال شوروی در جنگ میهنی بزرگ شناخته می‌شود.

مجسمه آلیوشا

آلیوشا به سمت غرب می‌ایستد و به دره افتخار خیره شده است؛ جایی که برخی از سنگین ترین نبردهای ارتش شوروی و نازی ها رخ داده است. مطابق با سنت‌های شوروی، اینجا نیز مزار سرباز گمنام و شعله ابدی وجود دارد.

شفق قطبی در مورمانسک: تجربه ای شگفت‌انگیز در طبیعت وحشی

مورمانسک، واقع در شمال شبه‌جزیره کولا، یکی از بهترین مکان‌ها برای تور شفق قطبی است. این پدیده طبیعی زیبا به دلیل نورهای رنگی شگفت‌انگیزی که در آسمان ظاهر می‌شوند، بسیار چشم‌نواز است.

شفق قطبی در مورمانسک

آرورا، یک دهکده به معنای «شفق قطبی»، در فاصله ۵۰ کیلومتری مورمانسک قرار دارد. این منطقه به دلیل عدم وجود آلودگی نوری، مکان ایده‌آلی برای تماشای این پدیده طبیعی است. در این دهکده، شما می‌توانید با آرامش و به راحتی، شفق قطبی را با چشم غیرمسلح مشاهده کنید.

طبیعت وحشی و دور افتاده اطراف مورمانسک، به زیبایی و شگفت‌انگیزی این تجربه می‌افزاید. تماشای شفق قطبی در این محیط طبیعی، خاطره‌ای ماندگار در تور مورمانسک خواهد بود.

اگر میخواهید با پدیده شفق قطبی بیشتر آشنا بشید میتوانید مقاله شفق قطبی شفق قطبب چیست   را مطالعه کنید

یادبود ملوانان کشته شده در زمان صلح: ساختاری شگرف با پیامی ماندگار

این یادبود، به یاد ملوانان کشته شده در زمان صلح ساخته شده است. ویژگی برجسته آن، برج فانوس دریایی شش ضلعی به ارتفاع ۱۷.۵ متر است. بر فراز این برج، کلیسای نجات دهنده روی آب‌ها قرار دارد.

در نزدیکی فانوس دریایی، یک لنگر کشتی با یک کپسول آب دریا زیر آن قرار گرفته است. طبقه اول فانوس دریایی نیز میزبان یک تالار موزه یادبود است. در سال ۲۰۰۹، قطعه‌ای از کابین زیردریایی هسته‌ای کورسک نیز به این مجموعه افزوده شد. این بنای یادبودی، به یاد زیردریایی‌هایی است که در زمان صلح از بین رفتند.

یادبود ملوانان کشته شده در زمان صلح

این مجموعه معماری، با طراحی منحصربه‌فرد خود و پیامی ماندگار، به تجلیل از جان باختگان در زمان صلح می‌پردازد. این یادبود، تصویری زنده از هزینه‌های انسانی در دوران صلح را به نمایش می‌گذارد.

موزه هنر منطقه ای مورمانسک

این موزه واقع در مرکز تاریخی شهر مورمانسک، در یکی از قدیمی‌ترین ساختمان‌های سنگی و در کنار میدان پنج گوشه قرار گرفته است. مجموعه موزه دارای بیش از 10,000 اثر هنری است.

در این موزه، بازدیدکنندگان می‌توانند مجموعه ارزشمندی از نقاشی‌های هنرمندان قرن‌های 18 تا 21 میلادی را تماشا کنند. همچنین، بخش بسیار بزرگی از این موزه را آثار هنرمندان محلی مورمانسک تشکیل می‌دهد.

علاوه بر این، این موزه دارای مجموعه فوق‌العاده‌ای از آثار گرافیکی است، از جمله آثار گرافیکی خلق شده توسط هنرمندان لنینگراد. بخش هنرهای تزئینی و کاربردی نیز بخشی از موزه است که نمونه‌هایی از صنایع دستی و هنرهای سنتی روسیه را به نمایش می‌گذارد.

نتیجه‌گیری بامبو اکوتور

شهر مورمانسک، شهری با پتانسیل بالای گردشگری در شمال روسیه است. این شهر با جاذبه‌های طبیعی شگفت‌انگیز خود، از جمله شفق قطبی و کوه‌های کوالا، به همراه میراث فرهنگی غنی و زیرساخت‌های مناسب گردشگری، به مقصدی ایده‌آل برای گردشگران تبدیل شده است. 

تور گردشگری بامبو اکوتور می‌تواند به عنوان یک همسفر ارزشمند برای کشف شگفتی‌های مورمانسک همراه گردشگران باشد و شما را با این جاذبه‌های دیدنی آشنا کند.

دیدگاهتان را بنویسید