حیات وحش, راهنمای سفر, کنیا

مهاجرت بزرگ چیست | مهاجرت حیوانات آفریقا + عکس

مهاجرت بزرگ حیوانات آفریقا

آیا تا حالا درباره مهاجرت بزرگ حیوانات آفریقا شنیده‌اید؟ آیا می‌دانید کجا و چه زمانی می‌توان یکی از بزرگ‌ترین رویدادهای حیات وحش جهان را مشاهده کرد؟

اغلب افرادی که می‌دانند کنیا کجاست، با رویداد مهاجرت بزرگ حیوانات آفریقا آشنایی دارند؛ رویدادی که با حرکت میلیون‌ها حیوان حیات وحش آفریقا همراه است.

هرچند دیدنی‌های مختلف کنیا و حتی سوغات و محصولات کنیا، از دلایل سفر گردشگران به این کشور است، اما مهاجرت بزرگ حیوانات آفریقا نیز رویداد منحصربه‌فردی است که به‌عنوان عجایب هفتگانه طبیعی، اصلی‌ترین بهانه گردشگران برای شرکت در تور کنیاست. اما مهاجرت بزرگ چیست؟ بهترین زمان برای دیدن مهاجرت بزرگ حیوانات آفریقا چه وقتی است؟ و کجا می‌توان این رویداد بزرگ را مشاهده کرد؟

در این مطلب همراه ما باشید، تا پاسخ همه این سوال‌ها را پیدا کنیم.

هر چه باید از مهاجرت بزرگ کنیا بدانید

مهاجرت بزرگ چیست؟

مهاجرت بزرگ، یکی از جذاب‌ترین رخدادهای جهان است؛ رخدادی که در آن بزرگ‌ترین حرکت و مهاجرت گروهی حیوانات روی کره زمین اتفاق می‌افتد. جالب است بدانید که در جریان مهاجرت بزرگ در هر کیلومتر مربع، حدود هزار حیوان در حال حرکت است؛ اگر بخواهیم نگاه دقیق‌تری به این رقم حیرت‌انگیز بیندازیم، باید بگوییم که در مهاجرت بزرگ آفریقا، بیش از ۱ میلیون وایلد‌بیست، ۳۰۰ هزار گورخر و همچنین سایر حیوانات در جستجوی علوفه تازه و آب حرکت می‌کنند.

مهاجرت بزرگ در یک چرخه ثابت از دشت‌های قسمت‌های جنوبی سرنگتی (Serengeti) در تانزانیا آغاز می‌‌شود و تا ماسایی مارا (Masai Mara) در کنیا می‌رسد و دوباره تکرار می‌شود. اما آیا این رخداد بزرگ، بدون خطر است؟ خیر!

مهاجرت بزرگ حیوانات آفریقا، سفری طاقت‌فرسا برای حیات وحش است؛ سفری که در آن فقط قوی‌ترها و سازگارترها، زنده می‌مانند. در طول مسیر، بسیاری از حیوانات مهاجر طعمه شکارچیانی از جمله شیر، یوزپلنگ، کروکودیل و کفتار می‌شوند. آمارها نشان می‌دهد که در این سفر، حدود ۲۵۰ هزار وایلد بیست و ۳۰ هزار گورخر از بین می‌روند که عمدتاً شامل حیوانات جوان‌تر است. همچنین در این رخداد، زاد و ولد حیوانات نیز ادامه پیدا می‌کند.

اینکه حیوانات از کجا می‌دانند باید به کدام سمت حرکت کنند، دقیقا مشخص نیست؛ اما عموماً اعتقاد بر این است که سفر آن‌ها به‌دلیل واکنش آن‌ها به آب‌و‌هوا است. آن‌ها ریزش باران و رشد علف‌های جدید را دنبال می‌کنند. همچنین برخی از کارشناسان معتقدند که این حیوانات به وقوع رعد‌و‌برق در دوردست‌ها واکنش نشان می‌دهند.

زمان مهاجرت بزرگ حیوانات آفریقا

مهاجرت بزرگ حیوانات آفریقا زمان دقیقی ندارد و در سال‌های مختلف می‌تواند بر اساس شرایط آب و هوایی تا حدودی متغیر باشد. اما می‌توان تا حدودی زمان مهاجرت بزرگ را در ماه‌های مختلف میلادی پیش‌بینی کرد. در ادامه زمان‌بندی حدودی مهاجرت بزرگ حیوانات آفریقا را بررسی خواهیم کرد.

  • دسامبر تا اوایل مارس: از ماه دسامبر تا اوایل مارس (از آذر تا اسفند) گله‌های حیوانات عمدتاً در سرنگتی در جنوب تانزانیا یافت می‌شوند. اغلب در ماه فوریه (بهمن)، وایلدبیست‌ها طی ۲ تا ۳ هفته زایمان می‌کنند. دلیل تمرکز حیوانات در جنوب این است که می‌توانند در این دوره، به فرزندان خود شیر غنی‌تری بدهند؛ چراکه خاک و علف در این منطقه سرشار از پتاسیم، کلسیم و فسفر است. همچنین در این دوره، ارتفاع چمن‌های سرنگتی کوتاه و متوسط است. وایلدبیست‌ها نیز ترجیح می‌دهند بدون ترس از شکارچیانی که معمولاً در علف‌های بلندتر کمین می‌کنند، فرزندان خود را به‌ دنیا آورند.
  • آوریل تا می: ماه آوریل تا می (فروردین تا اردیبهشت) فصل باران‌های طولانی است. در این دوره گله حیوانات مسیر خود را به‌ سمت سرنگتی مرکزی و غربی آغاز می‌کنند و با گرسنگی به چرا می‌پردازند. در این دوره، بیشتر علف‌ها از بین می‌روند و با خشک شدن سرنگتی، گله حیوانات به‌سمت رودخانه گرومتی (Grumeti) در غرب حرکت می‌کنند.
  • ژوئن تا جولای: از ژوئن تا جولای (خرداد تا تیر)، گله حیوانات از غرب سرنگتی عبور می‌کنند و به سمت شمال، ماسای مارا کنیا حرکت می‌کنند. در ماه ژوئن رودخانه گرومتی کم آب می‌شود و با توجه به آنکه هم وایلدبیست‌ها و هم گورخرها روزانه تقریباً سه گالن آب می‌نوشند، مجبور می‌شوند که این منطقه را ترک کنند. در ماه جولای، گله حیوانات را می‌توان در نواحی شمالی تانزانیا، نزدیک مرز کنیا پیدا کرد. در این زمان، گله‌ها به ماسای مارا نزدیک می‌شوند.
  • آگوست تا سپتامبر: بخش بزرگی از حیوانات در مهاجرت بزرگ، تا ماه آگوست (مرداد) به ماسای مارا می‌رسند. البته در این بخش، حیوانات با سخت‌ترین چالش خود، یعنی عبور از رودخانه مارا روبه‌رو خواهند شد. در این زمان، گردشگران بسیاری برای تماشای حیات وحش به این مناطق سفر می‌کنند و سافاری ماسای مارا در این دوران، طرفداران بسیاری دارد.
  • اکتبر تا نوامبر: از اکتبر تا نوامبر (مهر تا آبان)، گله‌های حیوانات شروع به ترک رودخانه مارا می‌کنند و به سمت جنوب می‌روند. آن‌ها به‌سمت مراتع سرسبزتر می‌روند و بازگشت خود را به سرنگتی آغاز می‌کنند. در اوایل اکتبر (مهر)، علفزارهای ماسایی مارا مسطح است. در این دوره، حرکت میلیون‌ها حیوان به‌ سمت جنوب آغاز می‌شود و این حیوانات، تقریباً ۵ هزار تن علف در روز مصرف می‌کنند.
  • نوامبر تا دسامبر: از نوامبر تا دسامبر (آبان تا آذر) زمان بازگشت گله‌ها به دشت‌های جنوبی سرنگتی است. حیوانات خوش‌شانسی که از مهاجرت بزرگ جان سالم به در برده باشند، کم کم زایمان نسل بعدی را آغاز می‌کنند.

بهترین زمان مشاهده مهاجرت بزرگ کنیا

اگر هدفتان از سفر به کنیا، مشاهده مهاجرت بزرگ است، باید بدانید که تابستان بهترین انتخاب برای شما خواهد بود. در تابستان، در واقع از ماه‌های جولای تا اکتبر (تیر تا مهر)، حیوانات در مهاجرت بزرگ به پارک ماسایی مارا کنیا می‌رسند. در این دوران گله‌های حیوانات از علوفه فراوان ساواناهای ماسایی مارا تغذیه می‌کنند. عظمت پارک ملی ماسایی مارا، این امکان را به گردشگران ماجراجو می‌دهد که حیوانات مهاجر را در این پارک مشاهده کنند.

در این دوران می‌توانید با تور کنیا بامبو همراه شوید و از نزدیک گله شگفت‌انگیز حیوانات مهاجرت بزرگ را مشاهده کنید.

چگونه مهاجرت بزرگ را ببینیم؟

بهترین راه برای مشاهده مهاجرت بزرگ این است که در زمان‌های مناسب به مقصد مورد نظر حیوانات بروید. مثلا هنگامی که مسیر حیوانات در تانزانیا است می‌توانید به منطقه حفاظت شده انگورونگورو (Ngorongoro)

در شمال تانزانیا بروید. همچنین پارک ملی سرنگتی در تانزانیا نیز یکی از بهترین مکان‌ها برای مشاهده مهاجرت بزرگ است.

از سوی دیگر، رودخانه مارا که از تانزانیا و کنیا می‌گذرد، از دیگر مکان‌های مناسب برای دیدن مهاجرت بزرگ حیوانات آفریقا است. عبور از این رودخانه متلاطم، خطر حملات کروکودیل را برای حیوانات به همراه دارد و برای حیوانات در مهاجرت بزرگ، بسیار چالش‌برانگیز است.

در اینجا می‌توانید اغلب صحنه‌هایی را که فقط در فیلم‌های مستند دیده می‌شود را از نزدیک مشاهده کنید. همچنین در پارک ملی ماسای مارا کنیا می‌توانید حیواناتی را که به مراتع ماسای مارا می‌رسند، مشاهده کنید.

طبیعت و حیات وحش کنیا یکی از مهم‌ترین دلایل سفر گردشگران به این کشور است. مشاهده مهاجرت بزرگ آفریقا نیز یکی از پرطرفدارترین تفریحات مسافران تور کنیا به شمار می‌شود. با تور کنیا بامبو می‌توانید، حیات وحش، گله‌های میلیونی حیوانات، صحنه‌های شکار و غیره را ببینید. در عین حال، می‌توانید به کنار رودخانه مارا بروید و در پارک‌های ملی قدم بزنید.

دیدگاهتان را بنویسید