ژاپن, مقالات

جالب‌ترین و عجبیب‌ترین آداب و رسوم و فرهنگ مردم ژاپن

فرهنگ مردم ژاپن

آماده هستید که به همراه هم جالب ترین و عجیب ترین آداب و رسوم مردم ژاپن را بشناسیم؟

اگر تابه‌حال به ژاپن سفر کرده باشید، بدون شک این را می‌دانید که مردم ژاپن، آداب و رسوم متفاوتی نسبت به کشورهای دیگر دارند. و یکی از دلایل خاص بودن سفر توریستی به ژاپن نیز به دلیل وجود همین سنت های جالب در این کشور است. فرهنگ مردم ژاپن به‌گونه‌ای خاص است که شاید نتوان برخی از این فرهنگ‌ها را هیچ جای دنیا پیدا کرد؛ از تاریخ طولانی کشورشان گرفته تا طرز صحبت کردن، تعظیم کردن به دیگران و ادای احترام، نحوه غذا خوردن ژاپنی‌ها و بسیاری از فرهنگ‌های دیگر… پشت هرکدام از این آداب و رسوم‌های ژاپنی‌، داستان‌های شگفت‌انگیزی نهفته که ریشه در فرهنگ، تاریخ یا حتی بسیاری از مسائل این کشور دارد. در این مقاله از بامبو قرار است در مورد آداب و رسوم ژاپنی با شما صحبت کنیم. اگر قرا است بار سفر را ببیند و عازم ژاپن شوید، بد نیست که این مطالب را بدانید؛ با ما همراه باشید.

آداب و رسوم ژاپنی‌ها به چه صورت است؟

فرهنگ مردم ژاپن شامل موارد زیادی می‌شود و بسیار غنی است. مردم ژاپن از گذشته تابه‌حال سعی کردند که فرهنگ و آداب و رسوم خود را حفظ کرده و حتی به فرزندانشان انتقال دهند. از احترام گذاشتن و تعظیم کردن برای دیگران گرفته تا رسم نداشتن برای دادن انعام به کارگران در این کشور یا حتی هورت کشیدن غذا در جمع (که البته از دیدگاه ما کمی عجیب و غیرطبیعی به‌نظر می‌رسد!) همه این آداب و رسوم ژاپنی به شکل خاصی بین مردم این کشور رعایت می‌شوند.

هدیه دادن در فرهنگ ژاپن امری مهم و ضروری است!

کشور ژاپن به داشتن یکی از غنی‌ترین و جالب‌ترین فرهنگ‌ها در جهان مشهور است. بسیاری از آداب و رسوم باستانی این کشور هنوز دست نخورده باقی مانده‌اند و به شکل‌گیری سبک زندگی منحصر‌به‌فرد مردم ژاپن و درک جهانی کمک می‌کنند.

یکی از آداب و رسوم مردم ژاپن که از گذشته تابه‌حال بوده، هدیه دادن است.

هنگام ملاقات با همکاران یا ورود به خانه شخصی که به آن دعوت شده‌اید، احترام و قدردانی با اهدای هدیه به میزبان اهمیت ویژه‌ای در این کشور دارد.

هدایای مختلفی وجود دارند که برای این امر قابل‌قبول است و این موضوع تا حد زیادی به مناسبت و رابطه فعلی شما با فرد موردنظر بستگی دارد. علاوه بر این، نحوه بسته‌بندی هدیه نکته مهمی است که مردم ژاپن به آن اهمیت می‌دهند. دوست دارند که هدایای خودشان را به بهترین و شکیل‌ترین شکل تقدیم کنند

احترام در فرهنگ مردم ژاپن

مردم ژاپن در زمان سلام کردن تعظیم می‌کنند

انواع آداب و رسوم در مورد تعظیم و ادای احترام به مردم در این کشور وجود دارد؛

مردم ژاپن عموما انتظار ندارند خارجی‌ها این موضوع را درک کرده و به آن‌ها تعظیم کنند؛ اما به عنوان یک اصل و سنت قدیمی، در ژاپن هنگام احوالپرسی به احترام کسی باید به آن فرد تعظیم کرد. این تعظیم حتی می‌تواند یک تکان دادن خفیف سر باشد یا حتی خم شدن به صورت کامل!

از نظر ژاپنی‌ها، هرچه تعظیم طولانی‌تر و عمیق‌تر باشد، محترمانه‌تر است.

انعام دادن در کشور ژاپن لازم نیست!

وقتی که به ژاپن سفر می‌کنید، مجبور نیستید بابت خدماتی که از کارگران هتل، پمپ‌بنزین، رستوران یا هرجای دیگر دریافت می‌کنید، انعام پرداخت کنید؛ زیرا انعام دادن در این کشور مرسوم نیست. نه در رستوران‌های سنتی، هتل‌ها یا حتی در زمان سوار شدن به تاکسی‌ها!

اگرچه انعام دادن در ژاپن به‌طور سنتی مرسوم یا مورد انتظار نیست، ممکن است در هنگام اقامت در هتل‌های زنجیره‌ای بزرگ یا رستوران‌های آمریکایی، استثناهایی از این قاعده وجود داشته باشد.

در ژاپن همه برای هم نوشیدنی می‌ریزند

چه در مراسمات خانوادگی باشید چه در حال نوشیدن شراب، باید شخص دیگری لیوان شما را پر کند؛ حتی باید حواستان به لیوان‌های خالی روی میز غذا باشد، شاید کسی منتظر باشد که شما برای او آب یا شراب بریزید. قسمت عجیب تر این رسم مردم ژاپن آنجاییست که معمولا باید افراد برای همدیگر نوشیدنی بریزند و دور از ادب است که فرد خودش لیوان را پر کند.

هورت کشیدن غذا چیزی عجیبی در آداب و رسوم ژاپنی ها نیست!

شاید از این مسئله تعجب کنید که در کشوری مانند ژاپن که بسیار به آداب و رسوم معتقد هستند؛ هورت کشیدن نودل یا سوپ در زمان خوردن آن، قابل‌قبول باشد. از نظر ژاپنی‌ها، این هورت کشیدن به معنای خوشمزه بودن غذا و تقدیر از آشپز است و اصلا کار ناپسند و زشتی محسوب نمی‌شود. مردم ژاپن می‌گویند با هورت کشیدن بهتر می‌توان طعم خوشمزه نودل را تشخیص داد.

فرهنگ مردم ژاپن

در زمان راه رفتن در ژاپن، حق ندارید غذا بخورید

در کشور ما یا حتی بسیاری از کشورها بارها پیش آمده که افرادی را دیده‌اید که در زمان راه رفتن غذا می‌خورند یا حتی نوشیدنی می‌نوشند. این کار از نظر مردم ژاپن اصلا عادی نیست! آن‌ها این کار را به حساب بی‌احترامی و بی‌شخصیت بودن فرد موردنظر می‌گذارند. پس اگر قرار است به زودی به ژاپن سفر کنید، یادتان باشد که در هنگام راه رفتن حق نوشیدن یا حتی غذاخوردن را ندارید.

حقایقی در مورد آداب و رسوم غذا خوردن در ژاپن

ژاپنی‌ها برای سرو کردن غذا هم رسم و رسوم خاصی دارند؛ مثلا باید قبل از غذا دست‌های خود را بشویند و با چاپستیک یا همان میله‌های باریک و بلند، غذای خود را شروع کنند. غذاهایی مانند برج را در کاسه‌های مخصوص سرو می‌کنند.

وقتی صحبت از غذا به میان می‌آید، مردم ژاپن جزو مشتاق‌ترین و پرشورترین نژادهای دنیا هستند. بسیاری از ژاپنی‌ها علاقه خاصی به غذاهای محلی خود دارند؛ از شیرینی گرفته تا ماهی، رشته فرنگی، جلبک دریایی یا … در ژاپن، غذا یک هنر است و حتی ساده‌ترین غذاها اغلب توسط سرآشپزهایی تهیه می‌شود که سال‌ها آموزش دیده‌اند.

بیش از 200 سال است که برنج یکی از غذاهای اصلی ژاپنی‌هاست. برداشت برنج بسیار کار سختی است و مردم ژاپن از سنین کودکی این موضوع را در ذهن دارند، به همین دلیل برنج به ندرت هدر می‌رود و از برنج باقی مانده در فرهنگ ژاپن به خوبی استفاده می‌شود.

جدای از سوشی، غذاهای محبوب این کشور عبارتند از :

 • دونبوری (ماهی، گوشت یا سبزیجات پخته شده که روی برنج سرو می‌شود.)
 • اونیگیری (بسته‌های کوچک برنج پیچیده شده در جلبک دریایی خشک)
 • کایو (فرنی برنج)
 • چازوکه (برنج پخته شده)
 • و…

ژاپن به چهار فصل بسیار متمایز خود بسیار افتخار می‌کند و هر فصل آغازی برای ارائه غذاهای خوشمزه‌تر است. به لطف تنوع زیاد غذاهای منطقه‌ای (که در ژاپنی به عنوان meibutsu شناخته می‌شود) رستوران‌هایی که با افتخار غذاهای محلی سرو می‌کنند، کم نیست. یکی از شناخته شده‌ترین غذاهای منطقه‌ای اوکونومیاکی (نوعی پنکیک خوش طعم) است که در هیروشیما و اوزاکا معروف است.

منصفانه است که بگوییم ماهی بخشی جدایی‌ناپذیر از رژیم غذایی مردم ژاپن است؛ چه به صورت خام (ناما یا ساشیمی)، کبابی (یاکی) یا سرخ شده (تمپورا) و این یکی از غذاهای عالی این کشور محسوب می‌شود.

فرهنگ مردم ژاپن

جشن‌های مردم ژاپن

بسیاری از افرادی که به ژاپن سفر می‌کنند؛ این شانس را دارند که شاهد برگزاری جشنواره‌های جذاب و دیدنی این کشور باشند. جشنواره‌های ژاپن یکی دوتا نیستند و در هر فصلی که سفر به این کشور را انتخاب می‌کنید، می‌توانید از چند جشنواره بازدید داشته باشید. ژاپن کشوری است که سنت و نوآوری را می‌توان در بسیاری از جشنواره‌های آن دید؛ جشنواره‌هایی که هرکدام بیانگر فرهنگ این کشور و داستان‌هایی هستند.

جشن شکوفه‌های گیلاس

مگر می‌شود از جشنواره‌های زیبا و دیدنی فرهنگ ژاپن صحبت کرد و حرفی از جشن شکوفه‌های گیلاس نزد! این جشن دقیقا با بازشدن شکوفه‌های گیلاس آغاز شده و شبیه به یک تابلوی زیبایی است که هر گردشگری را مجذوب خود می‌کند. از صد سال پیش تا به الان، می‌توان این جشنواره را در ژاپن دید. شکوفه‌های گیلاس در تاریخ 18 مارس در جزیره شیکوکو باز می‌شوند و شما اگر این تاریخ به ژاپن سفر کنید، می‌توانید شاهد این صحنه رویایی باشید.

جشن سال نو ژاپن

جشن سال نو را می‌توان یکی از مهم‌ترین جشن‌های مردم ژاپن دانست. این جشن در 31 دسامبر و با آغاز سال نو میلادی شروع می‌شود و می‌تواند هر گردشگری را به خود جذب کند. ژاپنی‌ها سال جدید میلادی را رسما با این جشن شروع می‌کنند و بزرگ‌ترها به بچه‌های کم سن‌وسال هدیه می‌دهند؛ در کنار هم غذاهای محلی و خوشمزه سرو می‌کنند و لحظات خوشی باهم دارند.

نکاتی جالب در مورد فرهنگ مردم ژاپن که باید بدانید!

به غیر از این موارد گفته شده، بهتر است نگاهی به سایر نکات مهم در مورد فرهنگ این کشور داشته باشیم:

 • تعظیم کردن و احترام گذاشتن نوعی سنت قدیمی بین مردم ژاپن است که البته برای خارجی‌ها و گردشگران صدق نمی‌کند.
 • قدیمی‌ترین فرد یک خانواده همیشه برای ژاپنی‌ها مورد احترام بوده است.
 • ماسک‌های استرلیزه در این کشور همیشه در مکان‌های عمومی برای افراد قابل‌ دسترسی هستند.
 • ژاپنی‌ها امید به زندگی بالایی دارند و متوسط عمر مردان و زنان به ترتیب ۸۱ و ۸۸ است.
 • جالب است بدانید که ژاپن 6800 جزیره دارد.
 • در این کشور بیش از ۳۰۰۰ شعبه‌ی مک‌دونالد وجود دارد.
 • گوشی‌هایی که در کشور ژاپن فروخته می‌شوند؛ اغلب ضدآفتاب هستند، زیرا ژاپنی‌ها دوست دارند حتی زیر دوش حمام از تلفن همراه استفاده کنند.

تجربه سفر به ژاپن با بامبو اکوتور

ژاپن مانند یک سرزمین افسانه‌ای مملو از آداب و رسوم خاص است که از گذشته تابه‌حال مردم به آن پایبند هستند. این فرهنگ مردم ژاپن باعث شده که بسیاری از گردشگران سالانه از این کشور و بسیاری از شهرهای آن بازدید داشته باشند. اگر روزی بخت با شما یار شد و به این کشور سفر کردید، حتما با سنت‌های مردم ژاپن و این آداب و رسوم بیشتر آشنا خواهید شد. سعی کنید طی اقامتتان در ژاپن، طعم غذاهای محلی این کشور را بچشید و از جاذبه‌های گردشگری ژاپن بازدید داشته باشید.

برای سفر به ژاپن، می‌توانید تور ژاپن بامبو را انتخاب کنید. با این تور می‌توانید از تماشای چشم‌اندازهای بی‌نظیر این کشور و بسیاری از جاذبه‌های دیدنی آنجا بازدید داشته باشید. در این تور 11 روزه خدمات متنوعی به ازای هر روز برای شما در نظر گرفته شده تا بتوانید یک سفر عالی به ژاپن را تجربه کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مدارک تور ژاپن، نکات مهم این تور و حتی لوازم جانبی که قرار است همراه خودتان داشته باشید، می‌توانید با کارشناسان بامبو اکوتور در تماس باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید