تورها, راهنمای سفر, کوبا

۵ تا از قوانین کشور کوبا + دانستنی‌های عجیب

قوانین جالب کشور کوبا

کوبا، سرزمین زیبا و دیدنی است که با برخی قوانین عجیب خود، به یکی از جالب‌ترین مقاصد گردشگران دنیا تبدیل شده است. اگر می‌خواهید به‌عنوان یک گردشگر به این سرزمین کشف‌نشده سفر کنید، در ابتدا باید بدانید دقیقا کوبا کجاست و برای سفر به کوبا چه مواردی را باید رعایت کنید و چه کارهایی را هرگز نباید انجام دهید. 

در این مطلب می‌خواهیم با برخی از قوانین عجیب و در عین حال جالب کوبا آشنا شویم و با کشف برخی حقایق، اطلاعات بیشتری از این کشور به دست آوریم. اگر مسافر تور کوبا هستید، پیشنهاد می‌کنیم که قبل از سفر، با برخی از قوانین این کشور، آشنا شوید. 

آیا می‌دانستید که:

  • تا سال ۲۰۰۸ میلادی، داشتن تلفن همراه در کوبا ممنوع بود؟
  •  ۹۹/۸ درصد از جمعیت این کشور باسواد هستند؟
  • اینترنت در کوبا به سختی در دسترس است؟
  • مردم شهرهای دیگر نمی‌توانند بدون مجوز در پایتخت این کشور زندگی کنند؟

قوانین جالب کشور کوبا

از ممنوعیت عکاسی از پلیس و برخی مقامات دیگر  و انتقاد به فیدل کاسترو گرفته تا دسترسی دشوار به اینترنت و ناخوشایند بودن فین کردن در مکان‌های عمومی، مردم کوبا با قوانین خاصی کنار یکدیگر زندگی می‌کنند که برخی از آن‌ها ممکن است برای شما عجیب باشد. در ادامه به ۱۰ قانون جالب کشور کوبا اشاره خواهیم کرد : 

۱. از فیدل کاسترو انتقاد نکنید!

فیدل کاسترو سیاستمدار انقلابی کوبایی و یکی از نمادهای انقلاب‌ علیه آمریکا است که مردم کوبا اجازه ندارند از او انتقاد کنند. به‌طور کلی، برای کوبایی‌ها انتقاد از دولت غیرقانونی است. البته، آن‌ها می‌توانند به‌طور مخفیانه در بین خود درباره این موضوعات صحبت کنند، اما پیشنهاد می‌شود که شما به‌عنوان یک گردشگر در این بحث‌ها شرکت نکنید.

فیدل کاسترو

۲. از پلیس عکس نگیرید!

در کوبا، عکس گرفتن از پلیس یا کارکنان فرودگاه غیرقانونی است. اگر قصد سفر به کوبا را دارید، تاکید می‌کنیم که از این مقامات عکس نگیرید تا درگیر بازجویی‌های ناخوشایند نشوید.

۳. سوار تاکسی‌های بدون مجوز نشوید!

در خیابان‌های کوبا وسایل نقلیه بسیاری وجود دارد که به‌عنوان تاکسی کار می‌کنند، اما همه آن‌ها مجوز ندارند و قطعا نمی‌توانند برای گردشگران ایمن باشند. همچنین، برخی می‌گویند که پلیس کوبا شهروندانی را که بدون مجوز، گردشگران را سوار وسیله نقلیه خود می‌کنند، با دریافت جریمه نقدی یا حتی توقیف وسایل نقلیه، مجازات می‌کند. 

۴. مواد مخدر مصرف نکنید!

مصرف مواد مخدر در کوبا ممنوع است و مجازات سختی را در بر می‌گیرد. مجازات کوبایی‌ها برای مصرف مواد مخدر، اعدام است و گردشگران نیز در صورت انجام این کار غیر قانونی، به زندانی با امنیت بالا فرستاده می‌شوند. 

خوب است اشاره کنیم که کوبا، کشوری نیست که در آن مواد مخدر به وفور پیدا شود. در واقع، به‌ندرت می‌توان در خیابان‌ها و در دیسکوها، مصرف‌کننده مواد مخدر را دید. 

۵. زندگی بدون مجوز در هاوانا ممنوع!

در ایران، آیا کسی که در اهواز زندگی می‌کند، می‌تواند به تهران منتقل شود و ادامه زندگی خود را در تهران بگذارند؟ پاسخ واضح است! اما در کوبا، آیا کسی از شهر بایامو می‌تواند در هاوانا زندگی کند؟ پاسخ منفی است؛ مگر اینکه مجوز داشته باشد! یکی از قوانین عجیب کوبا این است که مردم سایر استان‌های کوبا نمی‌توانند بدون مجوز در پایتخت زندگی کنند. این مجوز نیز باید توسط وزارت کشور صادر شود. 

دانستنی‌های مهم درباره کوبا

تا اینجا با برخی از قوانین جالب و عجیب کشور کوبا آشنا شدیم و دانستیم که این کشور علاوه بر جذابیت‌های خود، از قوانین عجیب و غریبی نیز برخوردار است. به‌طور کلی، کوبا به‌دلیل اتومبیل‌های کلاسیک زیبا، انقلابیون مشهور در جهان و سیگار برگ‌های خود، در سراسر جهان شناخته می‌شود؛ اما حقایقی بسیاری در این کشور وجود دارد که این جزیره را به مقصدی جذاب تبدیل کرده است. در ادامه این مطلب می‌خواهیم با برخی نکات مهم و همچنین حقایق جالب درباره کوبا آشنا شویم:

از شیر، آب ننوشید!

اگرچه گفته می‌شود که آب لوله‌کشی در کوبا قابل شرب است، اما به گردشگران توصیه می‌شود که از آب شیر ننوشند. در سفر به این کشور می‌توانید از آب‌های بطری استفاده کنید یا قرص‌های تصفیه آب به همراه خود داشته باشید. همچنین توصیه می‌شود که همیشه در هتل، بار، رستوران یا هاستل‌ها یا هرجا که آب سفارش می‌دهید، از آن‌ها بخواهید که در بطری را پیش چشم شما باز کنند. 

انعام به کارگران را فراموش نکنید!

هزینه زندگی در کوبا بسیار بالا و درآمدها بسیار پایین است. بنابراین، کوبایی‌هایی که در بخش گردشگری کار می‌کنند، عملاً به دریافت انعام از گردشگران امیدوار هستند، نه صرفا حقوقی که در پایان هر ماه دریافت می‌کنند. البته همیشه مجبور به انعام دادن نیستید؛ می‌توانید فقط زمانی این کار را انجام دهید که فکر می‌کنید خدمات خوبی دریافت کرده‌اید.

دسترسی به اینترنت در کوبا دشوار است!

کوبایی‌ها نمی‌توانند در خانه یا از طریق تلفن همراه خود به اینترنت دسترسی داشته باشند. بر اساس قانون کشور کوبا، دسترسی به اینترنت در خانه‌های شخصی امکان‌پذیر نیست. اینترنت در این کشور، به‌طور اختصاصی به مشاغل دولتی و خارجی و برای خارجیان مقیم کشور ارائه می‌شود.

دسترسی به اینترنت در کوبا دشوار است

ارزها را اشتباه نگیرید!

واحد پول کوبا، یکی از عجیب‌ترین واحدهای پول در دنیا شناخته می‌شود. در کوبا دو نوع ارز وجود دارد؛ یکی برای گردشگران است که به آن ارز قابل تبدیل (CUC) می‌گویند. دیگر نیز پزو ملی (CUP) نام دارد که مردم کوبا از آن استفاده می‌کنند. 

برای تبدیل ارز در این کشور، مراقب افرادی باشید که در خیابان‌ها پیشنهاد مبادله ارز می‌دهند. بسیاری از این افراد به‌جای نرخ قابل تبدیل، نرخ ملی را به گردشگران ارائه می‌دهند.

در ملا عام فین نکنید!

کوبایی‌ها، فین کردن در ملا عام را بسیار بی‌ادبانه می‌دانند. اگر سرماخوردگی یا آلرژی دارید، بهتر است، این کار را در خلوت انجام دهید.

کریسمس ۳۰ سال ممنوع بود!

هنگامی که دولت کمونیستی فیدل کاسترو در سال ۱۹۵۹ میلادی در این کشور به قدرت رسید، کوبا به عنوان یک کشور آتئیست (خداناباوری) شناخته شد. در سال ۱۹۶۹ میلادی، کاسترو، تعطیلات رسمی کریسمس را لغو کرد؛ دلیل کاسترو این بود که تعطیلات کریسمس، بر تولید شکر کشور  تأثیر منفی می‌گذارد. 

ممنوعیت ۳۰ ساله کریسمس در کوبا در سال ۱۹۹۷ میلادی، پس از سفر تاریخی پاپ ژان پل دوم، رهبر کاتوليک‌های جهان، به این کشور پایان یافت.

کوبا بالاترین نرخ باسوادی جهان را دارد

نرخ باسوادی کوبا ۹۹.۸ درصد است؛ این آمار یکی از بالاترین نرخ‌های باسوادی در جهان به شمار می‌رود. پس از انقلاب کوبا، دولت کاسترو یک کمپین سوادآموزی، با هدف از بین بردن بی‌سوادی و در دسترس قرار دادن مدارس برای همه، راه‌اندازی کرد. در این کمپین، تحصیل از ۶ تا ۱۵ سالگی اجباری شد و مدارس و دانشگاه‌های خصوصی بسیاری راه‌اندازی شدند.

اینجا مهد دومینو است!

در سفر به کوبا، از دیدن مردانی که در خیابان دومینو بازی می‌کنند، تعجب نکنید. از زمان‌های گذشته تا به امروز، دومینو به عنوان یک فعالیت اجتماعی محبوب در کوبا شناخته می‌شود. مردم معمولاً در محله‌های مختلف، دور هم جمع می‌شوند و ساعت‌ها دومینو بازی می‌کنند. برخی از محله‌ها حتی، مسابقه‌های ویژه‌ای نیز برگزار می‌کنند. در واقع بازی دومینو، بهانه‌ای است که این مردم دور هم جمع شوند و درباره مسائل مختلف با هم صحبت کنند.

مهد دومینو

این عروسک‌های پارچه‌ای را بسوزانید!

در شب سال نو، بسیاری از کوبایی‌ها عروسک‌های پارچه‌ای را می‌سوزانند. این سنت نمادی است برای خداحافظی با سال گذشته. البته این سنت پس از انقلاب کوبا تقریباً ریشه‌کن شد، اما در سال‌های اخیر، دوباره رایج شده است. 

یکی دیگر از سنت‌های سال نو، این است که مردم کوبا یک تخم مرغ خام را روی تمام بدن خود، به‌ویژه کف پا و سر، می‌مالند و سپس، هنگام آرزوی سال نو، آن تخم مرغ را له می‌کنند. مردم کوبا معتقدند که تخم مرغ هر چیز منفی را از زندگی جذب می‌کند و این مراسم را نیز به منزله پاکسازی خود برای شروع سال جدید انجام می‌دهند. 

کوبا، خانه کوچک‌ترین پرنده جهان است!

کوبا زیستگاه بیش از ۲۵ گونه پرنده بومی از جمله مرغ مگس‌خوار، زنبور عسل یا مرغ مگس زنبوری است که کوچک‌ترین پرنده در جهان به شمار می‌رود. طول این پرنده کوچک، ۶ سانتی‌متر است. این پرنده در رنگ‌های بسیار روشنی دیده می‌شود و آنقدر کوچک است که اغلب با حشرات اشتباه گرفته می‌شود.

هیچ‌هایک، روش معمول سفر در کوباست!

در سفر به کوبا، احتمالا مردم بسیاری را در جاده‌های اصلی خواهید دید که قصد دارند از طریق هیچ‌هایک یا رایگان‌سواری مسیر خود را طی کنند. هیچ‌هایک یا رایگان‌سواری نوعی مسافرت رایگان است که فرد مسافر معمولاً با ایستادن کنار جاده و نشان دادن انگشت شست، رانندگان را متوقف می‌کنند. 

اکثریت قریب به اتفاق مردم کوبا، ماشین ندارند و به همین مردم بسیاری از مردم کوبا، برای رسیدن به مقاصد خود به هیچ‌هایک روی می‌آورند. البته سیستم حمل‌ونقل این کشور، در سال‌های اخیر بهبود یافته است و اتوبوس‌ها معمولاً شلوغ و همیشه در رفت‌وآمد هستند. خودروهای دولتی نیز از نظر قانونی موظفند مسافران کنار خیابان‌ها را سوار کنند و به مقصد برسانند.  

اینجا موزه ماشین‌های کلاسیک است!

تا سال ۲۰۱۱ میلادی، واردات ماشین به کوبا ممنوع بود. به همین دلیل، امروزه نیز اکثر خودروهایی که در سطح شهرهای کوبا دیده می‌شوند مربوط به دهه ۵۰ میلادی هستند. همین موضوع این کشور را به موزه ماشین‌های کلاسیک تبدیل کرده است. این ماشین‌ها برای گردشگران دنیا، جذابیت بسیاری دارد.

استفاده از تلفن همراه ممنوع!

شاید برای‌تان عجیب باشد، اما تا سال ۲۰۰۸ میلادی استفاده از تلفن همراه در کوبا ممنوع بود. تا قبل از سال ۲۰۰۸ میلادی، تلفن‌های همراه، وسيله‌ای اشرافی شناخته می‌شد که فقط خارجی‌ها و مقامات ارشد دولتی، امکان استفاده از آن را داشتند. 

در این مطلب بامبو اکوتور با قوانین کشور کوبا و حقایقی جالب درباره این کشور آشنا شدیم. این کشور راز و رمزهای پنهانی در خود دارد که فقط با سفر به کوبا و لمس فرهنگ مردم این کشور، می‌توان این رازها را کشف کرد. اگر می‌خواهید یک ماجراجویی متفاوت را در زندگی خود تجربه کنید، تور کوبا بامبو می‌تواند در این مسیر همراه‌تان باشد. 

دیدگاهتان را بنویسید