راهنمای سفر, مقالات, ویتنام

کشور ویتنام کجاست | از تاریخ تا جاهای دیدنی

ویتنام کجاست

ویتنام کجاست؟ سرزمینی با زیبایی‌های طبیعی خیره‌کننده و تنوع فرهنگی بسیار و شهرهایی پرهیاهو و دیدنی‌. سفر به این کشور، شروع یک ماجراجویی هیجان‌انگیز است؛ مسیری که از تاریخی پر فراز و نشیب می‌گذرد و البته با طبیعت، دیدنی‌های شگفت‌انگیز و سوغاتی‌های هیجان‌انگیز درآمیخته.

این کشور آب‌و‌هوای خوبی دارد و تقریبا در اغلب ماه‌های سال می‌توانید به آن سفر کنید. اما ویتنام کجاست؟ این کشور چه گذشته‌ای را سپری کرده و اکنون در چه جایگاهی به سر می‌برد؟ در تور ویتنام چه جاذبه‌هایی می‌توان دیدن کرد و چه سوغاتی‌هایی را می‌توان با خود به خانه آورد؟

اگر می‌خواهید با این کشور بیشتر آشنا شوید، ادامه این مطلب را مطالعه کنید.

هر چه باید درباره ویتنام بدانید

ویتنام کجاست؟

ویتنام، با نام رسمی «جمهوری سوسیالیستی ویتنام»، یکی از جذاب‌ترین مقاصد گردشگری دنیاست. این کشور در جنوب شرقی آسیا قرار دارد و در نقشه جهان، کشوری باریک به شکل حرف انگلیسی S است. ویتنام در باریک‌ترین نقطه خود تنها ۴۸ کیلومتر عرض دارد.

دو رودخانه بزرگ ویتنام، رودخانه مکونگ (Mekong) در جنوب و رودخانه سرخ در شمال، به دریای چین جنوبی می‌ریزند. این مناطق، محل زندگی اکثر مردم این کشور است؛ چراکه زمینه مناسبی برای کشت برنج و بسیاری از محصولات کشاورزی دیگر فراهم می‌کنند.

جمعیت ویتنام تا سال ۲۰۲۱ میلادی، بیش از ۹۷ میلیون نفر برآورد شده است. زبان رسمی این کشور، ویتنامی است؛ اما مردم، به‌ویژه جوانان، به سایر زبان‌ها به‌ویژه انگلیسی نیز صحبت می‌کنند. همچنین واحد پولی این کشور دانگ است که با علامت اختصاری VND نمایش داده می‌شود.

دین رسمی مردم ویتنام نیز بودایی است و معابد بزرگ و کوچک در این کشور، از جمله جاهای دیدنی ویتنام به شمار می‌روند.

پایتخت ویتنام کجاست؟

پایتخت ویتنام، شهر هانوی است. در واقع هانوی، پایتخت هزار ساله ویتنام محسوب می‌شود. این شهر به‌دلیل معماری جذاب، غذاهای خیابانی منحصربه‌فرد و جاهای دیدنی فرهنگی و تاریخی خود شهرت بسیاری دارد. در تور ویتنام می‌توانید به بسیاری از مکان‌های توریستی این شهر سر بزنید و خاطراتی فراموش‌نشدنی بسازید.

همسایه های کشور ویتنام

تا اینجا دانستیم که ویتنام در کدام قاره قرار است و پایتخت آن کجاست، اما این کشور در همسایگی کدام کشورها قرار دارد؟ ویتنام از شمال با چین و لائوس همسایه است و از غرب هم با کامبوج. این کشور، از شرق و جنوب به دریای شرق و اقیانوس آرام منتهی می‌شود.

تاریخ ویتنام

اولین تمدن ویتنام، حدود ۵ هزار سال پیش، در دلتای رودخانه سرخ شکل گرفت. با لشکرکشی چین به‌سمت جنوب در قرن سوم قبل از میلاد، محل سکونت این قبیله، توسط یک لرد چینی فتح و حکومت نام ویت (Nam Viet) تاسیس شد. نام ویت بخشی از امپراتوری چین بود، اما در سال ۹۳۹ پس از میلاد، یک فرمانده ویتنامی به نام «انگو کوین» (Ngo Quyen) شورشی را ترتیب داد و چینی‌ها را از این منطقه بیرون کرد.

سلسله‌های بعدی، نام این کشور را به دای ویت (Dai Viet) تغییر دادند و به‌تدریج قلمرو این کشور به جنوب گسترش پیدا کرد. در اواسط دهه ۱۵۰۰ میلادی، دای ویت بین پادشاهی‌های رقیب تقسیم شد؛ ترین (Trinh) در شمال و نگوین (Nguyen) در جنوب. در سال ۱۸۰۲ میلادی، یک لرد نگوین، با کمک فرانسوی‌ها، ترین را شکست داد و نام کشور را به ویتنام تغییر داد. با این حال، در سال ۱۸۹۰ میلادی، فرانسه ویتنام را تصرف کرد.

از سوی دیگر، ژاپن برای مدت کوتاهی در طول جنگ جهانی دوم، کنترل ویتنام را به دست گرفت و زمانی که جنگ با شکست ژاپن در سال ۱۹۴۵ به پایان رسید، هوشی مین (Ho Chi Minh)، رهبر حزب کمونیست، ویتنام را یک کشور مستقل اعلام کرد.

تلاش فرانسه برای بازپس‌گیری ویتنام، منجر به جنگ با ویتنامی‌های کمونیست شد. این نبرد در سال ۱۹۵۴ میلادی، با تقسیم کشور به ویتنام شمالی کمونیستی و ویتنام جنوبی غیر کمونیستی پایان یافت.

در سال ۱۹۵۷، شورشیان کمونیست در جنوب، به پا خاستند. جنگ بین شمال و جنوب، معروف به جنگ ویتنام آغاز شد و کشورهای دیگر از جمله ایالات متحده، روسیه و چین نیز درگیر شدند. این جنگ تا سال ۱۹۷۵ ادامه داشت و در نهایت با پیروزی نیروهای ویتنام شمالی پایان یافت.

اکنون ویتنام یک کشور سوسیالیستی است که توسط حزب کمونیست ویتنام اداره می‌شود. رئیس جمهور این کشور که توسط مجلس ملی انتخاب می‌شود، رئیس دولت و فرمانده نیروهای مسلح است. یک نخست وزیر منصوب نیز، دولت را اداره می‌کند.

اقتصاد ویتنام

صادرات اصلی ویتنام شامل نفت خام، غذاهای دریایی، برنج، کفش، محصولات چوبی، ماشین آلات، لوازم الکترونیکی، قهوه و پوشاک است. بین سال‌های ۱۹۷۵ میلادی و اواخر دهه ۱۹۸۰ میلادی، ویتنام عمدتاً با سایر کشورهای کمونیستی تجارت می‌کرد، اما از زمان فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۹۰ میلادی، این کشور تجارت با سایر کشورها را نیز گسترش داد.

بررسی‌های آماری نشان می‌دهد که رشد اقتصادی ویتنام در ۲۰۲۲ میلادی، به ۸ درصد رسیده است و این کشور در رقابت با سایر کشورهای شرق آسیا، صدرنشین شده. این کشور در سال ۲۰۲۲ میلادی، به میزان ۳۷۱ میلیارد دلار صادرات داشته؛ این میزان نشان‌دهنده رشد ۱۰ درصدی، در طول یک سال است.

آب و هوای ویتنام

ویتنام جغرافیای منحصربه‌فردی دارد و الگوهای آب‌و‌هوایی آن به مناطق گرمسیری و معتدل تقسیم می‌شود. بخش شمالی ویتنام در حاشیه منطقه آب و هوایی گرمسیری قرار دارد. در هانوی و شمال ویتنام، از ماه می تا اکتبر (اردیبهشت تا مهر) هوا گرم و مرطوب است و بارندگی بسیاری به‌همراه دارد. در این مناطق، از نوامبر تا آوریل (آبان تا فروردین)، هوا خنک‌تر و خشک‌تر می‌شود.

همچین مرکز ویتنام، بین ماه‌های ژانویه تا آگوست (دی تا مرداد)، آب‌و‌هوای گرم و خشکی را تجربه می‌کند و گاه درجه حرارت هوا به ۳۰ درجه سانتی‌گراد نیز می‌رسد. در این منطقه در ماه‌های سپتامبر، اکتبر و نوامبر (شهریور، مهر و آبان) آب‌‌وهوا بارانی می‌شود. جنوب ویتنام نیز معمولا از نوامبر تا آوریل (مهر تا فروردین) خشک و گرم و بین ماه‌های می تا اکتبر (اردیبهشت تا مهر) گرم و مرطوب است و بیشترین بارندگی در ژوئن، جولای و آگوست (خرداد، تیر و مرداد) وجود دارد.

به‌طور کلی، در همه فصول می‌توان به ویتنام سفر کرد و همیشه بهترین زمان سفر به سلیقه و علایق افراد بستگی دارد. اما شاید بتوان گفت بهترین زمان برای سفر به ویتنام بین نوامبر و آوریل (مهر تا فروردین) است؛ در این دوران، کشور ویتنام کمترین میزان بارندگی را تجربه می‌کند و آب‌و‌هوای خوبی دارد.

محصولات کشور ویتنام

ویتنام مقصدی غنی از تجربیات فرهنگی و آشپزی است. در سفر به ویتنام، با محصولات متنوع و منحصربه‌فردی روبه‌رو خواهید شد. در مناطق مختلف این کشور، می‌توانید محصولات مختلفی خریداری کنید و با سوغاتی‌های بی‌نظیری به خانه برگردید؛ از کالاها و منسوجات دست‌ساز گرفته تا جواهرات، و فانوس‌هایی با طراحی‌های پیچیده. بیایید در ادامه با برخی از سوغاتی‌ها و محصولات کشور ویتنام آشنا شویم:

چای نیلوفر

اول از همه، خوب است بدانید گل نیلوفر به‌عنوان نماد کشور ویتنام شناخته می‌شود و این گل، جایگاه ویژه‌ای در این کشور دارد. به همین دلیل، چای نیلوفر یکی از محبوب‌ترین محصولات و سوغات ویتنام است که میان گردشگران محبوبیت بسیاری دارد.

کلاه مخروطی Nón Lá

لباس‌های محلی، یکی از جذاب‌ترین تولیدات و سوغات ویتنام هستند. یکی از جذاب‌ترین نوع لباس در این کشور، کلاه مخروطی Nón Lá است. طراحی این کلاه برگرفته از یک افسانه سنتی درباره الهه‌ای است که هنگامی که طوفانی سیل‌آسا از آسمان فرود آمد، کلاه بزرگی بر سر داشت که ابرها را فراری داد.

امروزه بیش از ۵۰ نوع کلاه مخروطی در ویتنام استفاده می‌شود که معمولا از برگ خرما و بامبو ساخته می‌شود. همچنین، از این کلاه‌ها در اجراها و جشنواره‌ها یا رویدادهای فرهنگی نیز استفاده می‌شود.

فانوس‌ ویتنامی

فانوس‌های ویتنامی از دیگر سوغاتی‌های این کشور هستند. این فانوس‌ها، علاوه بر جلوه زیبای خود، نمادی از خوشبختی و عشق نیز به شمار می‌روند. این فانوس‌ها اغلب از ابریشم و بامبو با الگوهای پیچیده و رنگ‌های زنده ساخته شده‌اند. در تور ویتنام می‌توانید سری به شهر هوی‌‌آن بزنید و در غرفه‌های رنگارنگ آن، انواع فانوس‌های ویتنامی را ببینید و بخرید.

چاپستیک یا چوبک غذاخوری

اگر عازم ویتنام هستید، پیشنهاد می‌کنیم که به هنر غذا خوردن با چاپستیک تسلط داشته باشید. چاپستیک یا چوبک غذاخوری، نوعی وسیله رایج برای صرف غذا در آسیای شرقی است. این وسیله دو میله باریک، سبک و هم‌اندازه است و از آن به‌عنوان جایگزینی سنتی برای قاشق، چنگال و کارد استفاده می‌شود.

شما نیز می‌توانید با این وسیله غذاهای متنوع ویتنامی را امتحان کنید و هم آن‌ها را به‌عنوان سوغاتی به خانه بیاورید. چاپستیک‌ها، یکی از کاربردی‌ترین سوغاتی‌های این کشور است که می‌تواند یادآور خوبی از غذاهای شگفت‌انگیز این کشور باشند.

دانه قهوه

دانه قهوه، یکی از شناخته‌شده‌ترین محصولات ویتنام است. این کشور دومین تولید‌کننده بزرگ قهوه در جهان است که از دوران حکومت فرانسه در اواخر قرن نوزدهم، در این کشور به یادگار مانده. خرید دانه‌های قهوه ویتنامی و فیلتر فلزی مخصوص آن‌، به نام فین (Phin)، انتخابی فوق‌العاده برای دوستداران قهوه است که می‌خواهند فرهنگ این کشور را به خانه بیاورند.

ابریشم

ابریشم لوکس یکی از محبوب‌ترین اقلام برای خرید در ویتنام است. این کالای مهم از گذشته تاکنون در این کشور تولید و در انواع لبا‌س‌ها، روسری، نقاشی، اثاثیه داخلی، رومیزی و موارد دیگر بافته می‌شود.

سرامیک و سفال

سفال‌های سنتی و سرامیک یکی از بهترین اقلام برای خرید در ویتنام است. این آثار هنری زیبا را می‌توان در بیشتر مقاصد ویتنام پیدا کرد، اما دهکده‌های کوچک‌تر، مکان‌های ایده‌آلی برای خرید این اقلام هستند. بیشتر محصولات سفالی این کشور با تصاویر مختلفی از جمله فیل و اسب تزیین شده‌اند. گلدان‌های خانگی، کوزه‌ها و گلدان‌های سفالی نیز از جمله‌های محصولات دست‌ساز محبوب در این کشور به شمار می‌رود.

جاهای دیدنی ویتنام

جاهای دیدنی ویتنام تنوع بسیاری دارد؛ از جاذبه‌های تاریخی و آثار به جای مانده از جنگ ویتنام گرفته تا دیدنی‌های طبیعی، شهرهای ویتنام با دیدنی‌های بسیاری از شما استقبال خواهند کرد. بنابراین، اگر دوست دارید همه دیدنی‌های این کشور را ببینید، بهتر است برنامه‌ریزی بسیار دقیقی داشته باشید و یا اگر فرصت محدودی دارید، پیشنهاد می‌کنیم که مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری دیدن کنید. با برخی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری ویتنام در ادامه آشنا شوید:

 • تونل‌های کوچی (Củ Chi Tunnels) در شهر هوشی مین
 • کلیسای نوتردام هوشی مین (Ho Chi Minh)
کلیسای نوتردام سایگون
 • کاخ استقلال یا کاخ اتحاد هوشی مین
کاخ اتحاد
 • معبد تین هَو (Thien Hau) در هوشی مین
معبد تین هو
 • دلتای مکونگ (Mekong Delta) بین شهر هوشی مین و کشور کامبوج
دلتای مکونگ
 • پل دستان خدا در شهر دانانگ
پل طلایی | پل دستان خدا
 • تپه‌های با نا (Ba Na) شهر دانانگ
 • کوه‌های سنگ مرمر یا ماربل شهر دانانگ
 • مقبره هوشی مین (Ho Chi Minh) در شهر هانوی
مقبره هوشی مین
 • پاگودای تک ستونی در شهر هانوی
 • محله قدیمی هانوی
 • خانه اپرای هانوی
خانه اپرای هانوی | دیدنی‌های ویتنام
 • پارک ملی کوک فونگ (Cuc Phuong) شهر نین بین
پارک ملی کوک فونگ
 • شهر باستانی هوی آن (Hoi an) در نزدیکی رودخانه زیبای تو بون (Thu Bon)
 • روستای کام تان (Cam Thanh) در حاشیه شهر هوی‌ آن
روستای کام تان
 • شهر باستانی هوئه (Hue)

نوشته های مشابه

1 دیدگاه در “کشور ویتنام کجاست | از تاریخ تا جاهای دیدنی

دیدگاهتان را بنویسید