درباره شفق قطبی

شفق‌ قطبی یکی از پدیده‌های جوی کرهٔ زمین است. که در آن نورهای رنگین و متحرک در آسمان شب پیدا میشوند . این پدیده معمولاً در عرض‌های نزدیک به قطب های زمین بر اثر برخورد ذرات باردارِ بادِ خورشیدی و یونیزه شدن مولکول‌های موجود در یونوسفر زمین به وجود می‌آید. قبایل سرپوخست کانادایی این پدیده را رقص ارواح مینامند.

بهترین مکان برای دیدن شفق قطبی مناطق بالاتر از مدار 67 درجه که مدار قطبی خوانده میشود است. این پدیده را میتوانید در مناطق شمالی مناطق لاپلند شامل روسیه ، نروژ ، فنلاند و کانادا و ایسلند مشاهده کرد. همینطور در مناطق جنوب استرالیا در منطقه تاسمانی مشاهده کرد.

قابل دسترس ترین منطقه برای دیدن پدیده شفق برای ایرانیان منطقه مورمانسک درشمال غرب روسیه است که میتوان علاوه بر دیدن صحنه رویایی شفق قطبی به فعالیت های جذابی همچون سورتمه سواری ، اسنوموبیل و رفتن به شمالی ترین ساحل خشکی زمین در ساحل روستای تربریکا یادکرد.

شفق قطبی در تریبرکا

جذابیت های تور شمالگان شفق قطبی

🌌 دیدار از پدیده مسحور کننده شفق قطبی

❄️ تجربه عکاسی از این پدیده زیبا

🔅 تجربه ی سورتمه سواری با سگ های هاسکی و گوزن قطبی

🌊 بازدید از شمالی ترین روستای روسیه  Teriberka  و ساحل دریای Barents و ساحل تخم اژدها معروف به لبه دنیا

🌌 دیدار با قدیمی ترین مردمان شمالگان ، قوم سامی

🦌 تجربه سورتمه سواری با گوزن های قطبی

🌉 شهرگردی در مورمانسک ، مسکو

🌊 فرصت گشت دیدن نهنگ در دریای بارنتز

اطلاعات تور شفق قطبی

۲۶ اسفند الی ۴ فروردین

زمان برنامه

۵ از ۵

درجه سختی سفر

هتلهای ۴ستاره مسکو و مورمانسک و کلبه در تریبرکا

اقامت

هزینه تور شفق قطبی

۱۲۷۰ دلار

هزینه سفر

۱۳۰ دلار

ویزای روسیه

۱۱ میلیون تومان

حدود هزینه بلیط

تایم لپس از شفق قطبی که در سفر بهمن۱۴۰۰ در کنار همسفران شمالگان بامبو دیدیم

برنامه تور شفق قطبی

روز اول :

صبح از فرودگاه امام به سمت مسکو پرواز خواهیم کرد. پس از انجام تشریفات فرودگاه تا ساعت ۳ عصر منتظر پروازمان به سمت مورمانسک خواهیم شد. پس از ۲ ساعت پرواز به بزرگترین شهر بالای مدار قطبی خواهیم رسید. به سمت هتل ۴ ستاره مان در مرکز شهر مورمانسک خواهیم رفت. شب در صورت مساعد بودن شرایط برای شکار شفق خواهیم رفت.

روز دوم:

امروز به سمت دریاچه یخ زده لوازرو خواهیم رفت تا تجربه سورتمه سواری با هاسکی همچون مردم شمالگان را لمس کنیم. پس از آن به  دیدار اقوام سامی قدیمی ترین اقوام مناطق شمالگان و لاپلاند میرویم تا با آداب و رسوم و فرهنگ آنها آشنا بشویم و از نزدیک با گوزن های قطبی دیدار کنیم . 

روز سوم:

صبح زود پس از صرف صبحانه به سمت روستای تربریکا شمالی ترین منطقه مسکونی روسیه که در ساحل دریای بارنتز و اقیانوس منجمد شمالیست میرویم . جایی که ملقب به لبه دنیاست.

پس از صرف نهار به سمت ساحل تخم اژدها میرویم و از دیدن آبهایی که به سوی قطب شمال میروند لذت ببریم . این ساحل بخاطر داشتن سنگ هایی بزرگ به این اسم مشهور شده.

شب میتوانیم به کنار صخره های منطقه برویم تا منتظر دیدن شفق شویم.

ساحل تخم اژدها

روز چهارم:

امروز را میتوانیم در ساحل شنی منطقه و قبرستان کشتی ها گشت بزنیم و شب به دنبال شکار شفق در مکان های جدید باشیم.

شفق قطبی در تریبرکا

روز پنجم:

امروز امیتوانیم برای دیدن نهنگ ها به روی دریای بارنتز برویم تا تجربه ای متفاوت بدست بیاوریم و شب هنگام میدانیم که هنوز مکان های زیادی هست که میتوان برای شکار شفق به دنبالش رفت.

تریبرکا

روز ششم:

امروز از مدار قطبی خداحافظی میکنیم و راهی مسکو خواهیم شد. حوالی عصر پس از چک این در هتل گشت به داخل شهر میرویم و از میدان سرخ دیدن میکنیم.

میدان سرخ مسکو

روز هفتم:

امروز برای دیدن متروی زیبای مسکو و چندین ایستگاه معروف آن و پارک ودنخای همینطور خیابان آربات فرصت داریم

روز هشتم:

صبح پس از صرف صبحانه راهی فرودگاه خواهیم شد و حوالی ظهر به سمت ایران پرواز خواهیم کرد و در 4 عصر این روز به تهران خواهیم رسید و در اینجا سفر خاص و عجیبمان با خاطرات فراوان به پایان می رسید.

تقویم سفر

تقویم سفر شفق قطبی بهمن ۱۴۰۱

نکات مهم تور شفق قطبی

خدمات تور شفق قطبی

لوازم مورد نیاز

نظر همسفران تور شمالگان شفق قطبی

برای ثبت نام در برنامه ها میتوانید با شماره ۰۹۳۷۹۸۷۷۷۰۰ در تماس باشید.

مقالات مرتبط